Ortonyksja, to dziedzina, która obejmuje korektę wzrostu oraz leczenie wrastających paznokci. Zajmują się nią głównie specjaliści podolodzy. Do poprawy kształtu paznokcia wykorzystują różnego rodzaju klamry, które dobierane są w zależności od kondycji płytki paznokciowej. W jaki sposób przebiega proces leczenia?
Szeroko pojęta dziedzina w podologii z zakresu leczenia wrastających paznokci oraz korekty prawidłowego wzrostu płytki paznokciowej, to właśnie ortonyksja. Nazwa pochodzi od dwóch greckich słów: orto – prostowanie, onyks – paznokieć. Pierwotnie wyginające się lub wrastające paznokcie modyfikowano za pomocą operacji chirurgicznych. W ruch szły również metody dłutowania i piłowania. Niestety, nie zawsze okazywały się one skuteczne i były dość bolesne dla pacjentów. Aktualnie, dzięki rozwojowi ortonyksji, stosuje się różnego rodzaju klamry. Ich kształt indywidualnie dobierany jest do schorzenia. Cel to przywrócenie prawidłowego kierunku wzrostu paznokcia.
Historie klamr stosowanych w ortonyksji
Dziś podolodzy stosują masę różnych materiałów w ortonyksji. Ich historia zaczyna się już końcem XIX wieku. Pierwszy raz po klamrę z drutu sprężynowego sięgnął Stedman w 1873 r. w USA. Zahaczona pod paznokciem utrzymywała się przez cały okres leczenia. W 1938 r. Rosenstein w praktyce specjalistycznej stosował nić chirurgiczną, którą przeplatał przez otwory zrobione w płytce paznokcia. Na pierwszą trzyczęściową klamrę drutową trzeba było jednak poczekać do 1960 r.
Leczenie wrastających paznokci zrewolucjonizowała technika Ross Fraser ze Szkocji. Do użytku wprowadził metodę plecionego drutu, który naklejano na górną część płytki i podwijano po paznokieć. Aktualnie stosuje się ją jako pasek Goldstadtspange. To nie był jednak koniec rozwiązań wprowadzanych przez Frasera. W 1962 r. wymyślił klamry dwustronne, podobne do współczesnych sprężynowych. Klamry wymuszały podciągnięcie płytki paznokcia do odpowiedniego toru wzrostu.
Z czasem w obiegu gabinetów specjalistycznych pojawiły się dwuczęściowe klamry z tworzywa sztucznego, plastikowe bs-spange, płaskie sprężynowe, tytanowe, czy trzyczęściowe klamry drutowane lub z dodatkowym aplikatorem magnetycznym.
W jaki sposób przebiega leczenie wrastających paznokci za pomocą klamr?
W większości przypadków klamry wykonane są ze stali chirurgicznej. Podolog zakłada je na płytkę paznokcia. Do ich mocowania używa klejów, kompozytów lub haczyków. Przylegają one do płytki, dzięki czemu nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu.
W przypadku korekty wzrostu lub leczenia wrastających paznokci niezbędna jest wizyta w gabinecie podologicznyn. Specjalista podolog ocenia zakres schorzenia oraz dobiera odpowiednią metodę leczenia. W skrajnych wypadkach konieczne jest usunięcie płytki i plastyka opuszków.
Rodzaj klamry dobierany jest na podstawie diagnozy. Podolog wyznacza czas jej noszenia. Klamra w trakcie leczenia zmienia swój bieg wraz wzrostem paznokcia. Jednocześnie przebudowie ulegają okalające go tkanki miękkie. W leczeniu niezbędną są więc regularne wizyty kontrolne. Podczas nich ocenia się postęp zmiany i przywrócenia prawidłowego kierunku wzrostu paznokcia.
Gummental, innowacyjna klamra w ortonyksji
Innowacyjną nowością w ortonyksji jest stosowanie Gummentalu. To stop niobowo-tytanowy, który posiada właściwości typowe dla gumy. Nie zawiera chromu i niklu, co sprawia, że jest bezpieczny dla osób uczulonych na metale. Klamra wykonana z tego drutu jest miękka i mocna. Jej elastyczność pozwala na łatwe dostosowanie do płytki paznokcia. Charakteryzuje się również ciągłym dokształcaniem, co jest niezbędne w trakcie kontroli wzrostu paznokcia.
Terapia korekty i leczenia wrastających paznokci za pomocą Gummentalu jest znacznie szybsza w porównaniu do innych. Prawidłowe rozprostowanie płytki można uzyskać już w 24 godziny. Między innymi dlatego, że za pomocą drutu można zyskać od 2-5 punktów oddziaływania na paznokieć. Pacjent szybciej uwalnia się od dolegliwego bólu.
Więcej o właściwościach Gummentalu i jego zastosowaniu w leczeniu wrastających paznokci oraz plastyki opuszków palców przeczytać w artykule: Gummetal – innowacja w ortonyksji.