Jak wykazują przeprowadzane badania, sporo osób skarży się na dolegliwości dolnych kończyn, a w szczególności stóp. Podologia jest dziedziną nauki zajmującą się tym problemem. Podlegają jej zagadnienia, takie jak układ kostny, mięśnie, żyły, układ naczyniowy i limfatyczny oraz układ nerwowy. W ramach czynności wykonywanych przez specjalistę, prowadzone jest leczenie zmian skórnych oraz płytki paznokciowej na stopach.

Kiedy udać się do gabinetu?

Pacjentami podologów są przede wszystkim osoby starsze i diabetycy. Ponadto do gabinetów zgłaszają się walczący z wrastającymi paznokciami, bolesnymi odciskami oraz nagniotkami. Problemy ze stopami są bardzo często lekceważone, jednak, aby nie dopuścić do poważniejszych infekcji i zmian grzybicznych, należy udać się do specjalisty już po pierwszej niepokojącej zmianie na stopie. Bardzo często pacjentami podologów są osoby zmagające się z nadpotliwością stóp czy też zapaleniem stawów. Szybka reakcja pozwala przede wszystkim na uniknięcie poważniejszych zabiegów chirurgicznych.

Podologia to także medycyna estetyczna

Bardzo często się zdarza, że podolodzy zajmujący się chorobami stóp, wykonują różnego rodzaju mniejsze zabiegi, charakterystyczne dla medycyny estetycznej. W ramach swoich działań przeprowadzają obcinanie paznokci u stóp, usuwanie odcisków i nagniotków, likwidację popękanej skóry na piętach, usuwanie zrogowaciałego naskórka, rekonstrukcję płytki paznokciwej czy też masaż stóp.

Dlaczego mamy problemy ze stopami?

Istnieje wiele przyczyn problemów z dolnymi kończynami. Najczęściej powodem jest nieodpowiednio dobierane obuwie czy też ciągła praca w pozycji stojącej. Podologia stara się wyeliminować wszelkie dolegliwości powstałe wskutek zaniedbań pacjentów na przestrzeni lat. Z reguły do przywrócenia pełnej sprawności wystarczą drobne zabiegi, jednak zdarza się, że w niektórych sytuacjach należy wykonać różnego rodzaju czynności chirurgiczne ułatwiające pozbycie się nawet bardzo dokuczliwych problemów ze stopami.