plastyka wału okołopaznokciowego

Wrastające paznokcie to jeden z uporczywych problemów, z którym boryka się wiele osób. Niestety często prowadzą one do przerośnięcia wałów okołopaznokciowych. Wrastający paznokieć naciska na tkanki miękkie i stymuluje ich nadbudowę. W trakcie postępującego schorzenia towarzyszy temu stan zapalny i wtórne zbliznowacenia. Wtedy jedynym wyjściem jest plastyka wałów paznokciowych. W jakich przypadkach należy ją wykonać i jak wygląda zabieg? 

Co to jest wał okołopaznokciowy?

Paznokcie wbrew pozorom mają złożoną budowę. Składają się z obłączka, macierzy, płytki, łożyska, wału i obrąbka naskórkowego. Wpływ na wygląd paznokcia ma przede wszystkim wał okołopaznokciowy, czyli warstwa skóry pokrywająca jego brzegi. Odpowiada ona za jego prawidłowe położenie. 

Wał okołopaznokciowy pokrywa brzegi zakryte paznokcia. Gdy jednak pacjent boryka się z problemem wrastających paznokci, dochodzi do jego nadbudowy. Skóra wokół paznokcia staje się nabrzmiała i zaczerwieniona, co wywołuje ból. Sprawia również dyskomfort podczas poruszania się w zakrytym lub ciasnym obuwiu. 

Kiedy wykonuje się plastykę wałów okołopaznokciowych?

Plastykę wałów okołopaznokciowych zaleca się pacjentom, którzy mają genetyczne predyspozycje do wrastania paznokci lub od dłuższego czasu borykają się z tym problemem. Nacisk wywierany na skórę przez wrastający paznokieć często prowadzi do krwawienia i nadkażenia bakteryjnego. W efekcie w miejscu rany pojawia się ropna wydzielina. To często wywołuje stan zapalny i powoduje nieprzyjemny, uporczywy ból. 

O tym, czy należy wykonać plastykę wałów okołopaznokciowych, decyduje podolog. Specjalista oceni stopień zaawansowania schorzenia i zaleci odpowiednie leczenie. Czasami wystarczy zastosować klamrę ortonyksyjną lub tamponady, które niwelują problem wrastających paznokci i w efekcie nadbudowę wału. W trudniejszych przypadkach konieczne jest zastanowienie plastyki. 

Jak wygląda zabieg plastyki wałów okołopaznokciowych?

Konieczność zastosowania plastyki stwierdza podolog. Sam zabieg wykonywany jest przez lekarza chirurga, który wycina nadmiar tkanki skórnej. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.Na koniec zakłada się szwy. Lekarz dba nie tylko o wyleczenie dolegliwości, ale także o estetykę i wygląd wyleczonych palców. 

Plastyka wału okołopaznokciowego w przypadku jednego palca trwa około godziny. W trakcie procesu gojenia pacjent jest pod stałą kontrolą podologa, aż do zakończenia leczenia. Po zabiegu zaleca się umiarkowany wysiłek z szczególnym zwróceniem uwagi na prawidłowy chód, co sprzyja gojeniu się ran. Należy jednak zadbać o odpowiedni dobór obuwia oraz higienę. 

Skuteczność plastyki wałów okołopaznokciowych

Ta metoda leczenia nadmiernej nadbudowy oraz stanu zapalnego wałów okołopaznokciowych jest skuteczna i bezpieczna. Lekarz chirurg ingeruje jedynie w tkankę skórną, która charakteryzuje się naturalną, szybką nadbudową. W żaden sposób nie narusza się tkanek twórczych, takich jak macierz paznokcia. Dzięki temu nie ma ryzyka powikłań i niweluje się ryzyko nawrotu dolegliwości. W Polsce jest to innowacyjna metoda  stosowana od kilku lat. 

Plastykę zaleca się przede wszystkim osobom, które od dawna borykają się z problemem wrastających paznokci i przyrostem wału, mimo np. stosowania klamr czy tamponady. Zabieg przywraca paznokciom ładny, naturalny wygląd i uwalnia pacjenta od uporczywego bólu. Wykonać go można w trakcie leczenia wrastających paznokci i daje możliwość trwałego cofnięcia zaawansowanych zmian. Jest również mniej inwazyjną i bardziej bezpieczną metodą w porównaniu do zabiegu klinowej resekcji (wycięcia) paznokcia. 

 

Dowiedz się więcej o wrastających paznokciach!

Wrastające paznokcie u stóp – przyczyny, jak zapobiegać, jak leczyć?