podochirurgia

Podolog specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu nieprawidłowych stanów kończyn dolnych i stóp. Specjalista, oprócz szeroko zakrojonej diagnozy i leczenia zachowawczego  zajmuje się także wykonywaniem zabiegów podochirurgicznych, które pozwalają pozbyć się zaawansownych problemów w obrębie palców stóp. Podochirurgia pozwala na wysoce skuteczne leczenie wielu problemów jak np. wrastających paznokci czy haluksów. Kiedy potrzebny jest zabieg podichirurgii?

Podochirurgia a wrastający paznokieć – plastyka wału okołopaznokciowego

Wrastający paznokieć występuje, gdy paznokieć wrasta w otaczającą tkankę, co może być niezwykle bolesne, a nawet utrudniać chodzenie. Może to być spowodowane naturalną krzywizną palca, ciasnymi butami, urazem palca lub paznokcia lub niewłaściwym obcinaniem paznokcia. Wrastające paznokcie to powszechny problem, z którym z powodzeniem poradzi sobie podolog. W większości przypadków leczenie polega na założeniu klamry jak np. z Gummetalu. W poważniejszych przypadkach zdarza się, że potrzebny jest zabieg chirurgiczny polegający na plastyce wału okołopaznokciowego.

Plastyka polega na usunięciu nadmiaru tkanki wokół paznokcia, a następnie nałożeniu szwów, tak by paznokieć nie miał możliwości wrastania. Gojenie trwa zazwyczaj ok. 2 tygodni, po kolejnych 2-4 można już wrócić do pełnej aktywności fizycznej w tym sportu. Jest to najskuteczniejsza metoda leczenia wrastających paznokci, zwłaszcza gdy problem jest nawracający.

 Podochirurgia a palce młotkowate – korekcja zniekształcenia

Zazwyczaj palce młotkowate są spowodowane noszeniem niewłaściwego rozmiaru buta, noszeniem butów spiczastych lub butów, które są wąskie w palcach. Deformacja obejmuje najczęściej 2 i 3 palec stopy. Wczesne objawy palca młotkowatego obejmują ból stopy, podrażnienie, zaczerwienienie, pieczenie, stan zapalny lub odciski czy modzele. W łagodnych przypadkach operacji można uniknąć, wykonując ćwiczenia wzmacniające i nosząc odpowiednie obuwie. W zaawansowanych przypadkach konieczny jest zabieg podochirurgiczny, polegający na korekcji zniekształcenia.

Podochirurgia na haluksy i odciski  

Nasz zespół wykonuje również zabiegi podochirurgiczne polegające na korekcie haluksów oraz usuwania odcisków. Haluks to stan chorobowy, który jest efektem odchylenia się palucha w kierunku stopy. Skutkuje to pojawieniem się bolesnego guzka u podstawy dużego palca. Pacjenci cierpiący na haluksy najprawdopodobniej również mają odciski. Te stany są zazwyczaj bardzo bolesne. W pierwszej fazie choroby możliwe jest leczenie nieinwazyjne – odpowiednie wkładki do butów, separatory, czy ortezy, jeśli problem jest zaawansowany, konieczna może być operacja.  

Natomiast odciski są stanem, w którym obszary stopy stają zgrubiałe na skutek długotrwałego ucisku. Odciski usuwa się za pomocą skalpela lub dłut podologicznych. By zapobiec ich nawracaniu stosuje się specjalistyczne wkładki ortopedyczne, indywidualnie dopasowane do stopy pacjenta.

Plastyka opuszka

Plastyka opuszka to zabieg podochirurgiczny przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Jego celem jest usunięcie przerostu guzowatości na dalszym paliczku. Zabieg prowadzi do zregenerowania łożyska paznokcia. Dzięki temu macierz jest stymulowana do prawidłowego wzrostu.

Wskazania do plastyki opuszka to:

  • brak wzrostu paznokcia,
  • deformacja opuszka palca,
  • zaburzenia wzrostu paznokcia.

Czas odwiedzić podologa

Jeśli masz którykolwiek z opisanych powyżej problemów, czas skonsultować się z ekspertem, którym jest podolog Kraków to miasto gdzie znajdziesz specjalistyczną pomoc z zakresu podochirurgii. Odwiedź nasze centrum Podiatrica i ciesz się zdrowymi stopami!