podolog Kraków

Najczęstszą przyczyną uszkodzenia macierzy paznokcia jest uraz mechaniczny, np. zmiażdżenie lub przygniecenie palca, czy głębokie skaleczenie podczas domowego pedicure. Uszkodzenie, poza faktem, że jest bolesne, ma również wpływ na wzrost płytki oraz jej ułożenie. Jak odbudować zdrowy i piękny paznokieć?

Aby uszkodzić macierz paznokcia musi dojść do naprawdę silnego urazu, ponieważ znajduje się ona pod wałem paznokciowym i jest miejscem, w które wrasta paznokieć. Jest to jednak integralna i żywa część, dlatego odczuwamy mocy ból przy uderzeniu lub zmiażdżeniu.

Jak zbudowany jest paznokieć?

Paznokcie formują się jeszcze w trakcie naszego życia płodowego. Pełnią funkcję ochronną, osłaniając delikatne zakończenia nerwowe palców. Ponadto same są mocno unaczynione i unerwione. Ich główny skład budowy stanowi w aż 95% kreatyna. Pozostałe 5% to lipidy, woda i wapń. 

Choć paznokieć jest nieduży, to składa się aż siedmiu elementów: płytki, łożyska, macierzy, obłączka, wału, obrąbka naskórkowego i wolnych brzegów. Każda z nich pełni określoną funkcję. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule – Jak zbudowany jest paznokieć?

Uszkodzona macierz paznokcia – przyczyny i objawy

Macierz to żywa część naszego paznokcia. Właśnie w niej powstają nowe komórki, które formują płytkę. Dlatego nazywana jest również korzeniem. Jej uszkodzenie ma wpływ na prawidłowy wzrost paznokcia. 

Do urazu macierzy paznokcia dochodzi głównie w wyniku urazów mechanicznych. Często jest to np. zmiażdżenie palca i paznokcia za sprawą przytrzaśnięcia drzwi, czy silnego uderzenia. Czasem zdarza się również, że to nieodpowiednio przeprowadzone zabiegi pielęgnacyjne powodują uraz. 

Pierwszym i trudnym do przeoczenia objawem jest ból. To on sygnalizuje, że dzieje się coś bardzo niepokojącego. W przypadku mocnych urazów z paznokcia może sączyć się ropa, a pod płytką pojawić krwiak. W takim wypadku konieczne jest udanie się do specjalisty. Podolog lub chirurg postawi diagnozę i podejmie odpowiednią metodę leczenia. Konsekwencją urazu jest również zahamowany lub nieprawidłowy wzrost płytki. Zdeformowana płytka może prowadzić do dalszych powikłań. 

Jak leczyć uszkodzoną macierz paznokcia?

Leczenie uszkodzonej macierzy należy skonsultować ze specjalistą. Podolog oceni stan deformacji i stopień uszkodzenia. Na tej podstawie postawi diagnozę, która będzie podstawą do podjęcia dalszych kroków. W przypadku urazu, po którym pojawił się krwiak oraz sączy się ropa, będzie konieczne moczenie paznokcia w środkach antyseptycznych. Pozwoli to uniknąć zakażenia i wdania się infekcji. 

Zdeformowany paznokieć będzie wymagał zastosowania specjalistycznych klamr, które ustabilizują jego pozycję. Podobną metodę stosuje się w przypadku wrastających paznokci. Ustawienie prawidłowego wzrostu pozwoli uniknąć dalszych powikłań. 

W poważnych przypadkach urazów specjalista podejmie decyzję dotyczącą albo zabiegu operacyjnego, albo metody rekonstrukcji paznokcia. 

Rekonstrukcja paznokcia

Rekonstrukcja paznokcia to specjalistyczny zabieg, który powinien być przeprowadzony przez specjalistę podologa lub chirurga. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Z palca usuwana jest uszkodzona część paznokcia. Za pomocą fez pobudza się również łożysko. Następnie nałożony zostaje wybrany przez specjalistę materiał do odbudowy. 

Wśród materiałów powszechnie stosowanych do odbudowy paznokcia stosuje się akryl bądź żel. Mają one działanie przeciwzapalne oraz grzybo- i bakteriostatyczne. Różnią się więc od materiałów stosowanych w gabinetach kosmetycznych. Skuteczna jest również metoda Greppmayra oparta na sztucznej protezie. Po zabiegu paznokieć wygląda estetycznie. Jednak do jego pełnej rekonwalescencji potrzeba czasu.