odcisk z korzeniem

Ich przyczyną powstania są często źle dobrane buty. Mowa o odciskach, na które zwracamy uwagę szczególnie wiosną i latem, gdy chcemy odsłonić stopy. Są nieestetyczne, ale długo nieleczone, mogą wywoływać ból i stan zapalny. Jak skutecznie usunąć odcisk z korzeniem?

Odciski są łatwo rozpoznawalne – to zgrubiała warstwa naskórka. Mogą mieć wielkość ziarnka grochu, zdarza się, że są otoczone czerwoną skórą i mają żółtawe zabarwienie.

Co to jest odcisk i jak powstaje?

Odcisk powstaje pod wpływem silnego i długotrwałego nacisku fizycznego lub mechanicznego na dane miejsce. Nacisk powoduje podrażnienie skóry, która z kolei tworzy twardszą warstwę tkanki. To ona rogowacieje i nie łuszczy się. Jest to system obronny, który chroni nasze ciało przed uszkodzeniem. Niestety, odciski są mało estetyczne i bardzo często powodują spory dyskomfort podczas poruszania się. 

Najczęściej odciski pojawiają się na stopach, ale czasem również na dłoniach lub innych częściach ciała. 

Rodzaje odcisków na stopach

Wyróżnia się trzy główne typy odcisków – modzele, nagniotki i odciski z korzeniem. 

Modzele – pojawiają się zazwyczaj na stopach. Charakteryzują się szarą lub lekko żółtą barwą, są płaskie, a skóra wokół nich jest zaczerwieniona. 

Nagniotki – są łagodniejszą wersją modzeli. Mają mniejszy, grudkowaty kształt w formie niedużego okręgu lub ziarna grochu. Często pojawiają się na powierzchni palców stóp. 

Odciski z korzeniem – mają twardą podstawę, którą można wyczuć podczas dotyku. W ich wnętrzu znajduje się tzw. czop rogowy, potocznie zwany korzeniem. To on jest główną przyczyną bólu podczas poruszania się, ponieważ oddziałuje na zakończenia nerwowe. 

Jak usunąć odcisk z korzeniem?

Jest kilka sposobów na usunięcie odcisków. W przypadku mało dolegliwych nagniotków lub modzeli należy przede wszystkim wyeliminować przyczynę ich powstawania, czyli nacisk lub tarcie. Następnie odpowiednio nawilżyć i zmiękczyć skórę. 

Niestety usuwanie odleglejszych odcisków z korzeniem wymaga specjalistycznej konsultacji w gabinecie podologicznym. Na podstawie oględzin podolog dobiera metodę leczenia. Wśród nich:

  • usuwanie chirurgiczne – za pomocą skalpela, długa podologicznego czy frezarki diamentowej wycinany jest trzon odcisku i jego zewnętrzna powłoka, 
  • zabieg laserowy – również niwelujący korzeń oraz zewnętrzną, zrogowaciałą skórę, 
  • metody zmiękczające – za pomocą kwasu salicylowego lub mlekowego, 
  • peeling i usuwanie naskórka pumeksem – pomocny przy zwalczaniu nagniotków i modzeli, 
  • metody z użyciem specjalnych plastrów leczniczych. 

Usuwanie odcisków z korzeniem nie jest jednak najprostsze i domowe sposoby w postaci kąpieli w ciepłej wodzie z solą lub rumiankiem, mogą niewiele pomóc. Pod żadnym pozorem nie należy samodzielnie usuwać ich za pomocą nożyczek lub ostrych narzędzi! 

Kto jest narażony na odciski?

Zawsze warto zapobiegać, niż leczyć. Na odciski narażone są osoby, które codziennie korzystają z źle dobranego obuwia (za ciasnego, za luźnego). Materiał wywiera nacisk na skórę lub powoduje bolesne otarcia podczas chodzenia. Ponadto predyspozycje do powstawania odcisków mają osoby:

  •  chore na nadciśnienie, cukrzycę lub borykające się z problemami z tarczycą, 
  • pracujące fizycznie lub aktywne sportowo.

 

Odciski sprawiają Ci ból? Odwiedź naszego podologa z Krakowa, który szybko i bezboleśnie poradzi sobie z problemem.