podolog Kraków, podologia, zabiegi podologiczne

Podologia jest nauką, która zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Specjaliści z tego zakresu zajmują się diagnozowaniem i leczeniem chorób dolnych kończyn. Wśród nich m.in. wrastającymi paznokciami, grzybicą stóp i paznokci, odciskami czy stopą cukrzycową. Kiedy i z jakimi dolegliwościami warto wybrać się do gabinetu podologicznego? 

Coraz więcej osób skarży się na różnego rodzaju problemy ze stopami. Wśród nich najpopularniejsze są wrastające paznokcie, odciski, brodawki i pękające pięty. Podologia to dziedzina, która może nim zaradzić i dobrać odpowiednie leczenie. Zajmuje się układem kostnym, mięśniowym, nerwowym, naczyniowym oraz limfatycznym. Współpracuje ze specjalistami, takimi jak: ortopedzi, fizjoterapeuci i diabetolodzy. 

Najczęściej przeprowadzane zabiegi podologiczne 

Podolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem niepokojących zmian skórnych na stopach. W trakcie podstawowego zabiegu specjalista usuwa zrogowaciały naskórek wraz z odciskami i opracowuje paznokcie. Jest to tak zwany pedicure leczniczo-estetyczny. To jednak nie jedyny zabieg, który wykonuje podolog. 

Leczenie wrastających paznokci i plastyka wału okołopaznokciowego

Jednym z najczęstszych zabiegów wykonywanych w gabinetach podologicznych jest leczenie wrastającego paznokcia. Może być to przypadłość wrodzona. Jednak często zdarza się, że problemy te pojawiają się dopiero w wieku dorosłym. Choroba jest spowodowana zaburzeniem proporcji między wielkością płytki paznokcia, a jego łożyskiem. Przyczyn tego typu dolegliwości może być kilka. To na przykład źle dobrane obuwie lub niewłaściwa technika skracania paznokci.

UWAGA! Paznokcie nie powinny być zbyt mocno obcinane. Może to prowadzić do zmiany sposobu i kierunku ich rozrastania się.

Podolog dobierze odpowiednią metodę leczenia wrastających paznokci. Na wczesnym etapie założy opatrunki pod brzeg płytki paznokcia. Zmniejszy to jej nacisk na palec i pozwoli uniknąć poważniejszych podrażnień. Jak problem się nasili, to dobierze specjalistyczne klamry. Naprowadzą one paznokieć na właściwy tor wzrostu. W skrajnych przypadkach specjalista wytnie fragment powodujący ból. 

W przypadku genetycznych predyspozycji do wrastania paznokci, pacjentom poleca się plastykę wałów okołopaznokciowych. Podczas zabiegu z znieczuleniem miejscowym specjalista wycina nadmiar tkanki skórnej i zakłada szwy. Przywróci on paznokciom ładny i naturalny wygląd, a pacjenta uwolni od bólu.

Dowiedz się więcej o plastyce wału okołopaznokciowego!

Plastyka wału okołopaznokciowego

Usuwanie krwiaka podpaznokciowego

Bardzo często się zdarza, że podolog ma za zadanie usunięcie krwiaka podpaznokciowego. Jest to nic innego, jak wylew krwi, będący następstwem uszkodzenia naczyń krwionośnych znajdujących się w palcu. Ważne jest, aby zabieg był przeprowadzony najpóźniej dwa dni po urazie. Polega on na nawierceniu płytki za pomocą specjalnego frezu i usunięciu krwi spod paznokcia. 

Leczenie onycholizy

Onycholiza to bezbolesne oddzielnie płytki paznokcia od jego łożyska. W pustą przestrzeń dostaje się powietrze i zanieczyszczenia. W konsekwencji może to prowadzić do powstawania stanów zapalnych. Jej pierwszym symptomem jest jasny nalot na górze lub z boku paznokcia. Z czasem znika naturalne zabarwienie. Jasnożółta barwa wskazuje, że między płytką a łożyskiem jest powietrze. 

Podolog rozpozna pierwsze symptomy onycholizy. W trakcie zabiegu oczyści płytkę paznokciową i uaktywni łożysko do odnowy za pomocą odżywki. W przypadku zaawansowanego stanu schorzenia, usunie chorobowo zmieniony paznokieć. 

Jak rozpoznać i leczyć onycholizę paznokcia?

Onycholiza płytki paznokcia – przyczyny i objawy

Usuwanie brodawek

Niewielkie, stwardniałe narośla na skórze to brodawki. Nie wywołują bólu, ale szpecą wygląd naszych stóp i rąk. Warto szybko zająć się ich usunięciem, co można zrobić w gabinecie podologicznym. 

Podolog dobierze skuteczną i szybką metodę leczenia brodawek. Wśród najpopularniejszych jest zabieg z użyciem ciekłego azotu, laseroterapia, wyłyżeczkowanie lub wycięcie oraz elektrokoagulacja. 

Brodawki – przyczyny wstępowania, rodzaje brodawek i sposoby usunięcia

Czym jeszcze zajmuje się podolog? 

Zakres zabiegów wykonywanych w gabinecie podologicznym jest naprawdę szeroki. Specjalista z doświadczeniem skutecznie poradzi sobie z wieloma chorobami stóp, dobierając do nich odpowiednią metodę leczenia. Jest to niezwykle istotne na przykład w leczeniu grzybicy, którą łatwo można się zarazić.