onycholiza leczenie kraków

Onycholiza charakteryzujące się bezbolesnym oddzieleniem płytki paznokcia od łożyska. Oddzielony od łożyska paznokieć tworzy przestrzeń, pod którą mogą dostawać się zanieczyszczenia, co w konsekwencji może powodować powstawanie stanów zapalnych. Problem może dotknąć zarówno paznokcie dłoni jak i stóp. Jakie są przyczyny i objawy onycholizy?

Onycholiza – jak rozpoznać?

Pierwszym symptomem onycholizy jest jasny nalot na górze lub z boku paznokcia, który kieruje się w głąb płytki. Znika naturalne różowe zabarwienie paznokcia. Biała lub jasnożółta barwa wskazuje, że przestrzeń pomiędzy płytką a łożyskiem wypełniona jest powietrzem. W bardziej zaawansowanym stadium, jeśli dojdzie do zakażenia, paznokieć zmienia barwę na żółtą, zielonkawą, szarą lub brązową.

Onycholiza – przyczyny

Istnieje wiele przyczyn powstawania onycholizy – od chorób skóry i ogólnoustrojowych po urazy. Onycholiza może być skutkiem nieprawidłowych zabiegów pielęgnacyjnych paznokci, czy uszkodzeń płytki spowodowanych przez noszenie zbyt ciasnego obuwia. Najczęstsze przyczyny onycholizy to:

  • łuszczyca,
  • cukrzyca,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • grzybica paznokci,
  • urazy mechaniczne płytki paznokcia,
  • alergie na środki chemiczne zawarte w lakierach do paznokci,
  • niewłaściwa pielęgnacja paznokci.

Onycholiza – leczenie

Jeśli zauważymy niepokojące zmiany w obrębie paznokcia, należy udać się do specjalisty, który ustali przyczynę schorzenia i dobierze odpowiednią terapię. Leczenie onycholizy polega na oczyszczeniu nieprzylegającej płytki paznokciowej, a następnie uaktywnienie łożyska paznokcia do odnowy specjalnie dobraną odżywką. Jeśli onycholiza jest w bardzo zaawansowanym stadium, konieczne może być usunięcie chorobowo zmienionego paznokcia. Podczas trwania terapii ważna jest odpowiednia pielęgnacja i higiena miejsc objętych schorzeniem. 

Jeśli przyczyną onycholizy są choroby ogólnoustrojowe czy też choroby skóry to niezbędna będzie wizyta nie tylko u podologa, ale także u lekarza specjalisty. 

Leczenie zwykle trwa od 4-6 miesięcy u dłoni. W przypadku stóp czas leczenia może wydłużyć się nawet dwukrotnie!

Onycholiza – jak zapobiegać 

Zamiast leczyć lepiej zapobiegać. By zmniejszyć ryzyko onycholizy, należy zadbać o prawidłowe obuwie – dopasowane do długości i szerokości stopy, najlepiej oddychające, z miękkich materiałów i wygodne wkładki, idealnie gdy będą one indywidualnie dopasowane. Obuwie powinno być również dobrane do aktywności.

By zapobiec onycholizie warto zadbać o właściwą pielęgnację dłoni czy stóp – regularne przycinanie paznokci, stosowanie odpowiednich preparatów.

Często onycholiza spowodowana jest stosowaniem lakierów hybrydowych i żelowych. Nie dość, że mogą wywoływać alergie to utwardzają elastyczną płytkę paznokcia, która jest odporna na złamania i mogą przez to przyczynić się to powstawania niebezpiecznych urazów.