Okazuje się, że wiele osób cierpi na różnego rodzaju choroby stóp, jak na przykład grzybicę, haluksy, odciski, modzele czy brodawki. Bardzo często pacjenci skarżą się także na wrastające paznokcie. Przyczyn tego schorzenia może być wiele – od obciążeń genetycznych przez choroby kości i stawów aż po nieodpowiednio dobrane, zbyt ciasne obuwie. Jest to choroba, ponieważ niesie za sobą nie tylko dolegliwości o charakterze estetycznym, ale także bólowym. Właściwie nie ma reguły, kto jest najbardziej narażony na tego typu dokuczliwość. Wrastające paznokcie stóp dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Choć statystycznie problem ten pojawia się głównie u osób młodych, zazwyczaj w wieku dojrzewania, to może on dotknąć także ludzi starszych oraz noworodków. W większości przypadków dolegliwość ta dotyczy dużego palca u stopy.
Wrastające paznokcie – jakie są objawy?
Uwagę na problem wrastających paznokci zwraca przede wszystkim nieprzyjemny i uporczywy ból, który nasila się podczas chodzenia, zakładania obuwia czy innych aktywności. Ból jest efektem wbijania się płytki paznokcia w skórę.
W przypadku postępującego wrastania paznokci pojawia się również zaczerwienienie i opuchlizna wokół wału paznokciowego. Jeśli paznokieć przebije skórę, pojawi się krwawienie. Może ono powodować szereg kolejnych dolegliwości, np. nadkażenie bakteryjne. Wtedy pojawi się ropna wydzielina.
Przyczyny wrastania paznokci. Jak zapobiegać?
Podstawą do uchronienia się przed problemem wrastających paznokci u stóp jest odpowiednia pielęgnacja. Warto więc zadbać o swoje stopy i zapobiegać ewentualnym dolegliwościom.
Wśród przyczyn wrastania paznokci wymienia się źle dopasowane obuwie oraz niewłaściwe obcinanie paznokci. Zbyt ciasne buty, które uciskają palce u stóp, negatywnie wpływają na kierunek wzrostu paznokci i powodują ucisk na skórę. W przypadku kobiet nie bez znaczenia jest również długie noszenie butów na wysokich obcasach. Jeśli więc tylko macie możliwość, to wybierajcie luźne i dopasowane obuwie.
Do czynników ryzyka zwiększających prawdopodobieństwo wrastania paznokci można zaliczyć:
- nieprawidłowe obcinanie paznokci,
- noszenie obuwia niedopasowanego do stopy (zbyt wąskie),
- nadmierna potliwość stóp,
- deformacje palców,
- predyspozycje genetyczne.
Wrastające paznokcie u dzieci
Wrastanie paznokci może dokuczać małym dzieciom a nawet niemowlakom. Główną przyczyną, jest to że rodzice obcinają im paznokcie w niewłaściwy sposób, zazwyczaj bardzo krótko i „na okrągło”. W ten sposób zmieniamy wielkość wału okołopaznokciowego, utrudniając płytce paznokciowej prawidłowy wzrost. . Kolejną przyczyną wrastania paznokci u dzieci jest nieprawidłowy dobór obuwia. Na butach dla dziecka nie można oszczędzać. Ważny jest zarówno materiał z jakiego zrobiony jest but jak i jego rozmiar i szerokość. Zdecydowanie nie można kupować dzieciom butów „na wyrost”. Zarówno za duże jak i za małe obuwie może doprowadzić do problemów ze stopami. Wrastanie paznokci u maluchów to problem nie tylko dlatego, że jest przyczyną bólu, ale może również utrudniać dziecku naukę chodzenia.
Jak zmniejszyć ryzyko wrastania paznokci?
Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na wrastające paznokcie należy przede wszystkim w odpowiedni sposób je obcinać. Jeśli są twarde, można przed tą czynnością na kilka minut zanurzyć je w ciepłej wodzie. Ważną informacją jest fakt, że powinno się je obcinać w linii prostej, ponieważ taki jest ich naturalny kształt. W przypadku odczuwania dyskomfortu można delikatnie spiłować ich krawędzie za pomocą pilniczka. Aby uchronić się przed wrastającymi paznokciami należy unikać ich zbyt krótkiego obcinania, ponieważ w takim przypadku bardzo łatwo o podrażnienia i infekcję.
Niestety, na kondycję naszych paznokci u stóp wpływa również nadmierna potliwość stóp. Pocenie się sprawia, że skóra wokół paznokcia zmiękcza się, co ułatwia paznokciom wrastanie. Warto więc codziennie zadbać o komfort i czystość.
Bolesne wrastanie paznokci może być również wywołane infekcją grzybiczą, która powoduje jego zgrubienie i poszerzenie. W takim wypadku warto zbadać problem kompleksowo i szybko wybrać się na wizytę do podologa. Specjalista zastosuje odpowiednie leczenie, dzięki czemu szybko pozbędziesz się nieprzyjemnych dolegliwości.
Część osób boryka się również z wrodzoną predyspozycją do wrastania paznokci, które samoistnie rosną w nieodpowiednim kierunku. W takim wypadku warto regularnie je obcinać i obserwować ich wzrost.
Wrastające paznokcie – leczenie
We wczesnym etapie choroby warto zastosować opatrunki, które są zakładane pod brzeg płytki. Powoduje to zmniejszenie nacisku na palec, a tym samym pomaga w jego zabezpieczeniu przed poważniejszymi podrażnieniami.
Klamry na wrastające paznokcie
Jeśli problem będzie się nasilał lub powracał, można zdecydować się na specjalne klamry. Wrastający paznokieć jest za ich pomocą naprowadzany na właściwy tor, dzięki czemu już bezpośrednio po dokonanym zabiegu można zaobserwować zmianę i ulgę w dolegliwościach. Metoda ta najszybszy, najskuteczniejszy, a co najważniejsze mało inwazyjny i niebolesny sposób walki z tym problemem. Jest to powód dla którego klamry na wrastające paznokcie zdobywają coraz więcej zwolennik.
Wrastające paznokcie a Kostka Arkady
Metoda ta jest bardzo ze względu na wysoką skuteczność. Zabieg Kostką Arkady polega na odkształceniu płytki paznokciowej i jej ukierunkowaniu na prawidłowy tor wzrostu. Paznokieć następnie utrwala się w nowej pozycji żywicą akrylową. Więcej na czym polega metoda Kostki Arkady na naszym blogu.