stopy, podolog

Nadmierna potliwość stóp to wstydliwy problem, z którym wiele osób boryka się bez względu na porę roku. Często jej przyczyną jest nieprawidłowo dobrane obuwie i skarpetki z materiałów sztucznych. Niestety, wywołują ją także poważne choroby, takie jak cukrzyca czy otyłość. Jak sobie skutecznie poradzić z nadmierną potliwością stóp? Warto spróbować kilku domowych sposobów, a gdy to nie pomoże, poszukać przyczyny u specjalisty podologa.

Zakłopotanie i obawa przed ściągnięciem obuwia w towarzystwie, to emocje często odczuwane przez osoby z nadmierną potliwością stóp. Niestety, kompleksy to nie ich jedyny problem. Potliwość sprzyja powstawaniu pęknięć i otarć naskórka, rozwojowi grzybicy oraz stanom zapalnym. Jeśli więc nieskuteczne okazują się domowe sposoby, należy wybrać się do specjalisty.

Dlaczego stopy się pocą?

Pocenie się to naturalna reakcja naszego organizmu. W ten sposób zachodzi proces termoregulacji, co chroni nas przed przegrzaniem się. To właśnie na skórze stóp i dłoni znajduje się najwięcej gruczołów potowych. Jeśli jesteśmy zdrowi, dbamy o podstawową higienę i nosimy obuwie adekwatne do pogody, to nie zauważymy nic niepokojącego. W lecie, przy temperaturze ponad 30 stopni Celsjusza i z plastikowym klapkiem, możemy doświadczyć uczucia “pływającej stopy”.

Niestety, osoby borykające się z problemem nadmiernej potliwości stóp odczuwają go bez względu na porę roku i temperaturę otoczenia. Wraz z nią pojawia się wstydliwy zapach. Co ciekawe, to nie pot go wydziela, ale baterie rozwijające się w obuwiu.

Jakie są przyczyny nadmiernej potliwości stóp?

Często przyczyną intensywnego pocenia się stóp jest brak higieny i noszenie nieprawidłowego obuwia i skarpetek z materiałów sztucznych. Materiały sztuczne nie przepuszczają powietrza i sprzyjają rozwojowi wilgotnego środowiska. A to doskonałe miejsce do rozwoju bakterii i grzybów. Dlatego osoby z nadmierną potliwością stóp narażone są na grzybicę.

Nie warto ignorować problemu nadmiernego pocenia się stóp, ponieważ może być to sygnał, że mamy do czynienia z poważną chorobą. Za potliwość mogą odpowiadać: cukrzyca, nadczynność tarczycy, choroby neurologiczne, a czasem nawet zakaźne. W przypadku dojrzewających nastolatków są to także zaburzenia hormonalne.

Nie bez znaczenia jest również stres oraz nieodpowiednia dla naszego organizmu dieta (na bazie ostrych przypraw). Warto więc dokładnie przyjrzeć się swoim stopom w różnych sytuacjach. Pozwoli to odpowiedzieć na pytanie: kiedy moje stopy się pocą.

Domowe sposoby na nadmierne pocenie się stóp?

Jak sobie poradzić z problemem nadmiernego pocenia się stóp? Jest na to kilka domowych sposobów.

  • Odpowiednia higiena stóp

Stopy należy myć przynajmniej raz dziennie, najlepiej w chłodnej wodzie. Pozwoli to obkurczyć naczynia krwionośnie i czasowo zahamuje wydzielanie potu. Skuteczna może okazać się również kąpiel z dodatkiem naparu z nagietka, dziurawca, rumianku lub mieszkanki tymianku, lawendy i rozmarynu. Zioła te mają działanie odświeżające, antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Podobnie działa tanina zawarta w czarnej herbacie.

Jeśli nie masz pod ręką naturalnych ziół, sięgnij po odpowiednie mydło. W przypadku uporczywego problemu potliwości stóp podolog pomoże dobrać dermokosmetyki i preparaty.

  • Zmiana obuwia oraz skarpetek

Należy się przyjrzeć obuwiu, w jakim na co dzień się poruszamy. Potliwości sprzyjają ciasne buty i obciskające skarpetki z tworzywa sztucznego. Warto więc w miarę możliwości sięgać po buty adekwatne do sytuacji i pogody. Nic tak dobrze nie sprzyja zdrowym stopom, jak odpowiednia wentylacja.

Uwaga, zawilgocone buty należy odłożyć, aby dokładnie wyschły. Wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi bakterii, które odpowiadają za nieprzyjemny zapach i są przyczyną innych dolegliwości (grzybicy).

  • Zrezygnuj z materiałów sztucznych

W przypadku butów szczególnie z plastiku i gumy. Sięgaj po skarpetki bawełniane, zimą wełniane lub specjalistyczne dla sportowców, które odprowadzają wilgoć.

  • Zdrowa dieta

Dbaj o odpowiednie odżywianie i nawadnianie swojego organizmu. Unikaj ostrych przypraw i używek, takich jak alkohol. Dużo się ruszaj, a po każdym wysiłku fizycznym dokładnie umyj i osusz stopy.

Pamiętaj! Zdrowa dieta to nie tylko brak nadmiernej potliwości stóp, ale także sposób na unikanie poważnych chorób.

Leczenie nadmiernej potliwości stóp

Niestety, jeśli domowe sposoby nie pomogą, należy zgłosić się do specjalisty. Pomoże on ustalić dokładną przyczynę problemu i dobierze odpowiednie leczenie.

Wyróżnia się dwa typy leczenia: miejscowe i ogólne. W przypadku leczenia miejscowego specjaliści przepisują preparaty zawierające chlorowodorek lub siarczan glinu. Często też zalecają jontoforezę lub toksynę botulinową. W leczeniu ogólnym dobierane są odpowiednie leki antycholinergiczne i bet-blokery. W skrajnych przypadkach zaleca się ingerencję chirurgiczną, czyli odnerwienie gruczołów potowych.