kostka arkady Kraków

Wrastające paznokcie to uciążliwa dolegliwość. Zdeformowana lub nieprawidłowo rosnąca płytka paznokcia wbija się w sąsiadujące tkanki, a z czasem zaczyna w nie wrastać. Jest to bolesne i niejednokrotnie utrudnia chodzenie. Jak skutecznie poradzić sobie z wrastającymi paznokciami? Skuteczna jest innowacyjna metoda leczenia Kostką Arkady.

Metoda Arkady to rewolucyjny sposób na skuteczne leczenie wrastających paznokci. Terapia z jej użyciem pozwala na uporanie się z deformacją paznokcia i przywraca mu prawidłowy tor wzrostu. Minimalizuje również ryzyko nawrotu schorzenia.

Co to jest Kostka Arkady?

Pomysłodawcą Kostki Arkady jest Polak – Adrian Arkada, który od 2007 r. z sukcesami bada i rozwiązuje problem wrastających paznokci. Stąd też nazwa tej metody leczenia. Za pomocą specjalnego urządzenia, tzw. kostki, podolog unieruchamia palec i ustawia paznokieć w prawidłowej pozycji. Następnie utrwala go za pomocą akrylu, tworzywa z żywicy akrylowej i aktywnego srebra.

Jak przebiega zabieg z użyciem metody Kostki Arkady?

Leczenie tą metodą zaleca się osobom, które borykają się z wrastającymi paznokciami czy urazem mechanicznym, który doprowadził do jego deformacji. Początkowo problem może wywoływać niewielkie dolegliwości bólowe. Niestety, z czasem schorzenie prowadzi do powstania stanu zapalnego. W miejscu, gdzie paznokieć uciska i rani tkanki, wydziela się ropa, palec staje się zaczerwieniony i może zacząć krwawić.

Zazwyczaj standardowy zabieg Kostką Arkady trwa od 30 minut do godziny. Jego długość zależna jest od stopnia zaawansowania schorzenia. Palec z wrastającym paznokciem zostaje unieruchomiony w kostce. Podolog za pomocą tzw. manipulatora delikatnie odkształca płytkę paznokcia. Po przywróceniu mu prawidłowej pozycji, utrwala ją masą akrylową, która ma właściwości przeciwbakteryjne i antygrzybicze.

Efekt zabiegu jest praktycznie natychmiastowy. Pacjent może założyć luźne buty i swobodnie się poruszać. Metoda jest bezbolesna. Wyjątek stanowi przypadek, w którym pojawił się stan zapalny i konieczne jest jego dodatkowe leczenie.

Długość leczenia Kostką Arkady zależna jest od stanu zaawansowania schorzenia. Im wcześniej zostanie podjęty zabieg, tym szybciej uregulowana zostaje pozycja wzrostu paznokcia.

Skuteczność leczenia Kostką Arkady

Metoda ta zyskała bardzo dużą popularność w Polsce i na świecie. Skutecznie stosują ją zarówno podolodzy, jak i chirurdzy. Praktycznie wyparła ona zabieg chirurgicznego usunięcia wrastającego paznokcia, który wiązał się z leczeniem bolesnej rany, zmianami opatrunków i często szpecącą blizną. Usunięcie paznokcia nie gwarantowało również, że problem nie wróci.

Kostka Arkady zmniejsza ryzyko nawrotu wrastających paznokci. Jest również skuteczna w przypadku leczenia deformacji paznokci w wyniku urazu mechanicznego. Pozwala na skorygowanie kształtu płytki i poprawia jej wygląd.

W skrajnych i bardziej skomplikowanych przypadkach jako uzupełnienie metody Kostki Arkady stosuje się plastykę wałów okołopaznokciowych. Jest to niezbędne, gdy pacjent ma tendencję genetyczną do wrastających paznokci lub trwałe zmiany w tkance skórnej.