Rekonstrukcja paznokcia jest zabiegiem powszechnie wykonywanym w gabinetach podologicznych. Zbieg wykonywany jest najczęściej po urazach mechanicznych, infekcji grzybiczych lub onycholizy. Rekonstrukcja ma za zadanie chronić łożysko paznokcia, zapobiec zakażeniu, a także poprawić wygląd uszkodzonego paznokcia.
Rekonstrukcja paznokci – na czym polega?
Rekonstrukcja paznokcia po urazie mechanicznym przebiega z użyciem specjalnych mas żelowych lub akrylu. Substancje te wypełniają ubytki w płytce. By zabieg mógł dojść do skutku konieczne jest wyleczenie wszelkich infekcji w obrębie paznokci. Przed przystąpieniem do rekonstrukcji płytka powinna być także starannie oczyszczona, dzięki temu mamy pewność, że masa będzie się dobrze trzymać. Preparaty stosowane do rekonstrukcji mają nie tylko działanie grzybobójcze i bakteriobójcze, ale także zapewniają estetyczny wygląd paznokci. Metoda wypełnienia bezpieczna i szybka. Dzięki rekonstrukcji paznokieć chroniony jest przed infekcjami i dalszym uszkodzeniem.
Rekonstrukcja paznokci – protetyka
Inną metodą rekonstrukcji paznokcia jest wykonanie protezy. Aby protetyka paznokcia miała sens, pacjent musi mieć przynajmniej 1/3 długości naturalnej płytki paznokcia, która utrzyma protezę. Podolog wykonuje sztuczną płytkę paznokcia na wymiar i przykleja w miejscu paznokcia. Proteza zastępuje funkcje uszkodzonej płytki paznokciowej – chroni łożysko przed uszkodzeniem mechanicznym i infekcjami.
Kiedy potrzebna jest rekonstrukcja paznokcia?
Zwykle zabieg rekonstrukcji stosuje się na paznokcie, które uległy uszkodzeniu mechanicznemu przez co płytka odkleiła się od łożyska lub zdeformowała. Uzupełnienie stosuje się także w przypadku łamliwych paznokci, a także uszkodzonych na skutek infekcji grzybicznej czy onycholizy. Jest to też niezbędna czynność, gdy na skutek uszkodzenia macierzy i łożyska, odrost paznokcia został zahamowany.
Rekonstrukcja paznokcia – jak jej uniknąć?
Rekonstrukcja paznokcia to zabieg praktycznie bezbolesny. Warto jednak wiedzieć jak dbać o stopy i paznokcie by uniknąć ich uszkodzenia. Oto podstawowe zasady:
- unikaj noszenia zbyt ciasnego obuwia,
- dbaj o higienę stóp,
- obcinaj paznokcie na prosto,
- na basenie czy pod prysznicem w hotelu zawsze noś swoje klapki,
- jeśli Twoja praca tego wymaga, noś obuwie ochronne,
- jeśli zauważysz niepokojące zmiany w obrębie paznokcia, niezwłocznie umów się na konsultacje do specjalisty.
Ile kosztuje rekonstrukcja płytki paznokcia?
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od stopnia uszkodzenia paznokcia, tego czy konieczna jest dodatkowa terapia lecznicza oraz od materiałów użytych do rekonstrukcji. Zwykle jednak ceny zaczynają się od 100 zł