ostroga piętowa leczenie Kraków

Ostroga piętowa występuje, gdy na kości piętowej tworzy się wyrostek kostny. Ostrogi piętowe mogą znajdować się z tyłu pięty (ostroga piętowa grzbietowa) lub pod podeszwą (ostroga piętowa podeszwowa). Ostrogi grzbietowe są często związane z Tendinopatią Achillesa czyli zapaleniem ścięgna Achillesa , podczas gdy ostrogi pod podeszwą są związane z zapaleniem powięzi podeszwy. Jak wygląda leczenie ostrogi piętowej?

Czym jest ostroga piętowa?

Ostroga piętowa ma postać zwapnionego guzka z tyłu lub pod podeszwą pięty. Nie wszystkie ostrogi piętowe powodują objawy i często są bezbolesne. Ból nie jest wynikiem mechanicznego nacisku na ostrogi, ale odpowiedzi zapalnej organizmu.

Ostroga piętowa przyczyny

Ostrogi piętowe podeszwowe zwykle występują u osób starszych i mogą być związane z otyłością, chorobą zwyrodnieniową stawów lub trybem życia. Podobnie jak zapalenie powięzi podeszwy, ostrogi piętowe mogą występować samodzielnie lub mogą być częścią ogólnoustrojowego stanu zapalnego, takiego jak reumatoidalne zapalenie stawów, zespół Reitera lub dna moczanowa. U niektórych pacjentów przyczyna wydaje się być całkowicie mechaniczna i związana jest z nieprawidłowym chodem. Zespół ostrogi piętowej mogą powodować również intensywne ćwiczenia. Często przyczyną ostrogi jest też płaskostopie.

Ostroga piętowa rozpoznanie

Diagnoza opiera się na historii pacjenta i wynikach badania fizykalnego. Rozpoznanie jest zwykle potwierdzane prześwietleniem rentgenowskim. Badanie radiologiczne może wykazać powstawanie ostrogi piętowej lub zwapnienia przy przyczepie ścięgna Achillesa lub w miejscu powstania powięzi podeszwowej. Rzadko wymagane jest badanie rezonansem magnetycznym.

Podczas wykonywania badania klinicznego należy wziąć pod uwagę różne aspekty.

  • Czy zakres ruchu kostki i stopy jest ograniczony?
  • Czy w obrębie stopy występują deformacje?
  • Czy jest jakiś obrzęk?
  • Obecność hipestezji / dystezji nerwu piszczelowego? 
  • Czy na stopie występują otarcia, rany?
  • Różnice w ustawieniu stopy w porównaniu z drugą stopą.
  • Pogłębianie obciążeń.
  • Ocena chodu.

Ostroga piętowa leczenie

Leczenie rozpoczyna się od środków zachowawczych. Typowe zlecenia polegają na usuwaniu głównych czynników ryzyka. Pacjenci powinni unikać długotrwałego stania lub chodzenia. Osoby zaangażowane w sport powinny spróbować względnego odpoczynku, unikania czynności wywołujących ból i zastępowania je innymi czynnościami. W przypadku nadwagi, zalecana jest utrata zbędnych kilogramów. Tylko w niewielkiej liczbie przypadków pacjenci nie reagujący na leczenie zachowawcze wymagają operacji w celu uwolnienia powięzi podeszwowej. 

Ostroga piętowa leczenie falą uderzeniową

Terapia fal uderzeniową pozwala uporać się z bólem. Leczenie tą metodą przyczynia się do przyspieszenia procesu zdrowienia poprzez pobudzenie cyrkulacji krwi oraz stymulację tkanek do regeneracji. Już po kilku zabiegach stan zapalny zostaje zminimalizowany co powoduje uśmierzenie bólu. W naszym gabinecie w Krakowie wykonujemy zabieg leczenia ostrogi piętowej między innymi za pomocą fali uderzeniowej. Leczenie ostrogi piętowej falą uderzeniową jest metodą nieinwazyjną. W naszym centrum możesz liczyć na kompleksową pomoc podologa, ortopedy i fizoterapeuty w zakresie schorzeń w obrębie kończyny dolnej jak ostroga piętowa. Sprawdź jakie jeszcze zabiegi oferuje podolog w Krakowie.

Ostroga piętowa a indywidualne wkładki do butów

Ostroga piętowa jest także wskazaniem do stosowania specjalnie dopasowanych wkładek do butów. Dzięki nim procesy regeneracyjne przebiegają szybciej, a dolegliwości bólowe ustępują. Specjalnie dopasowane wkładki pomagają odciążyć newralgiczne miejsca, zmniejszając ryzyko powstawania stanów zapalnych. Są one idealnym uzupełnieniem do terapii falą uderzeniową.