Jeśli zmagasz się z dolegliwościami bólowymi podczas poruszania się, to możliwe, że cierpisz na płaskostopie poprzeczne. To schorzenie rozwija się stopniowo i przez długi okres może być niezauważone. Niestety, objawia się bólem stóp, kostek, łydek, a nawet kolan i utrudnia swobodne poruszanie się. Z czasem nasila się. Jak skutecznie leczyć płaskostopie poprzeczne?

Płaskostopie poprzeczne nazywane jest również stopą poprzeczną płaską. Klasyfikowane jest jako rodzaj wady stóp. 

Co to jest płaskostopie poprzeczne? Objawy

Uznawane jest za wadę stopy i objawia się obniżeniem łuku poprzecznego stopy. Naturalnie stopa nie przylega całą powierzchnią do podłoża. Opiera się natomiast na trzech punktach – pięcie, głowie pierwszej oraz głowie piątej kości śródstopia. Obie te kości połączone są łukami – dwoma podłużnymi i jednym poprzecznym. W przypadku płaskostopia poprzecznego dochodzi do zmiany punktów podparcia. Ciężar przenosi się na kość drugą i trzecią. To powoduje, że się one rozchodzą, a stopa wypłaszcza. 

Pięta oraz głowa pierwszej i piątej kości śródstopia powiązane są więc z prawidłowym rozkładem nacisków na stopę podczas stania oraz poruszania się. Gdy układ ten zostaje zaburzony, zaczyna odczuwać to nasz organizm. Początkowo objawy mogą być zupełnie niezauważone. Z czasem odczuwalny staje się ból stopy, następnie kostki, łydek a nawet kolan. Stopy bolą podczas stawania na palcach, chodzenia na boso czy poruszania się na wysokim obcasie. W przedniej części podeszwy mogą takżę pojawić się odciski i nagniotki. Schrzeniu towarzyszy takżę opuchlizna kończyn lub ból kręgosłupa. 

Płaskostopie poprzeczne wpływa na komfort poruszania się i kondycję stawów skokowych i kolanowych. Dlatego nie należy bagatelizować jego niepokojących objawów. Tym bardziej, że dolegliwość ta często występuje w połączeniu z paluchem koślawym i palcami młotkowatymi. 

Przyczyny pojawienia się płaskostopia poprzecznego

Rozróżnia się dwa typy przyczyn pojawienia się tego schorzenia. Pierwsza z nich powiązana jest z genetyczną wiotkością więzadeł i torebek stawowych. W takim wypadku płaskostopie ma więc charakter wrodzony. Niestety, częściej za główny powód jego powstania odpowiadają nieprawidłowe nawyki. 

Kiedy jesteśmy narażeni na płaskostopie poprzeczne? Kształtuje się ono z powodu:

  • nieprawidłowo dobranego lub źle noszonego obuwia – tu szczególny wpływ na pozycję stopy mają buty na wysokim obcasie oraz niedopasowany rozmiar, 
  • nadwaga – negatywnie wpływająca na przeciążenie całego organizmu, w tym kości i stawów, 
  • praca wymagająca wielogodzinnego stania – dodatkowo obciążająca stopy. 

W dwóch pierwszych przypadkach mamy do czynienia z niewłaściwym rozkładem ciężaru ciała na stopy. 

Do płaskostopia poprzecznego dojść może również  w wyniku urazów i chorób, np. reumatoidalnego zapalenia stawów. 

Jak leczyć płaskostopie poprzeczne? Wkładki ortopedyczne

Do prawidłowego rozpoznania schorzenia konieczna jest wizyta u specjalisty i kompleksowe zbadanie stóp. W diagnostyce wykorzystuje się podoskopię. Na jej podstawie ocenia się budowę stopy i sposób jej obciążenia. W odbiciu lustrzanym sprawdza się stopień jej styku z podłożem. Niezbędne jest także ocenienie stanu stawów skokowych i kolanowych. 

Na podstawie kompletnej diagnostyki podolog lub ortopeda dobiera specjalistyczne wkładki ortopedyczne. Pomagają one przywrócić prawidłowe ułożenie i obciążenie stopy. Odpowiednio dobrane uzupełniają zapadnięty łuk i przywracają jego fizjologiczne ustawienie. Wpływają również na podniesienie komfortu podczas poruszania się oraz uczucie zmęczenia stóp. 

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule – Indywidualne wkładki do butów

Leczenie płaskostopia poprzecznego. Dobre nawyki 

Aby leczenie tego schorzenia było skuteczne, konieczne jest wprowadzenie do swojego trybu życia dobrych nawyków. Niezbędne jest wyeliminowanie czynników sprzyjających pogłębianiu się wady. Warto więc zadbać o dobór właściwego obuwia i unikać butów na wysokim obcasie. Nie bez znaczenia będzie również kontrolowanie wagi swojego ciała. 

Pomocne okażą się także dobrane indywidualnie ćwiczenia. Przy płaskostopiu poprzecznym często zaleca się ćwiczenia izometryczne i czynne. Jedno ze skuteczniejszych to podnoszenie palcami stóp woreczka (z piaskiem lub ryżem) lub podnoszenie kredek czy długopisów. Ćwiczenia pomagają skorygować nieprawidłowe ułożenie łuku i zmniejszają natężenie bólu.