Terapia falą uderzeniową to innowacyjna metoda leczenia długofalowego bólu układu mięśniowo-szkieletowego. Emitowana pod ciśnieniem fala uderzeniowa pozwala dostarczyć energię prosto w miejsce bólu i efektywnie go zmniejszać. Jest także doskonałą metodą stosowaną w walce z cellulitem.
Co to jest fala uderzeniowa?
Celem terapii falą uderzeniową jest skuteczne redukowanie długofalowego bólu za pomocą energii dostarczanej prosto w miejsce występujących zmian chorobowych. Energia emitowana jest pod ciśnieniem w postaci fali akustycznej za pomocą specjalnego urządzenia. Jego głowicę przykłada się bezpośrednio do skóry pacjenta.
Fala uderzeniowa dociera prosto w miejsce zmian chorobowych, do płytkich i głębokich warstw skóry. Metoda ta jest innowacyjna i całkowicie bezpieczna. Jest również nieinwazyjna – nie wymaga znieczulenia ani przyjmowania środków farmaceutycznych.
Terapia falą uderzeniową – skuteczna metoda walki z bólem
Terapię falą uderzeniową wykorzystuje się w przypadku leczenia długofalowego, przewlekłego bólu i podczas rehabilitacji. Metoda ta:
- ma działanie przeciwbólowe – energia skierowana prosto w miejsce zmian chorobowych stymuluje błony komórkowe i zakończenia nerwowe. Dzięki temu skutecznie redukuje ból zlokalizowany w wierzchnich i głębokich tkankach organizmu;
- odpręża – zmniejsza napięcie mięśniowe i rozluźnia;
- pobudza metabolizm pacjenta – oddziałuje na prawidłowe krążenie krwi oraz produkcję kolagenu. Dlatego uważana jest z skuteczną metodę walki z cellulitem, bliznami i rozstępami.
Efekty leczenia falą uderzeniową pacjenci zauważają już po pierwszym zabiegu.
Kiedy stosuje się terapię falą uderzeniową?
Metoda ta jest skutecznie wykorzystywana podczas rehabilitacji:
- urazów i bólów kręgosłupa,
- zespołu bolesnego barku i innych schorzeń barku,
- zapalenia ścięgien,
- bólu ścięgna Achillesa,
- kolana skoczka,
- stanów pourazowych,
- podwyższonego napięcia mięśniowego,
- łokcia tenisistego,
- ostrogi piętowej,
- bólu stawu biodrowego,
- strzelającego biodra.
Ilość zabiegów z wykorzystaniem fali uderzeniowej powinna być dostosowana do schorzenia, jego stopnia zaawansowania oraz stanu zapalnego. Zazwyczaj wykonywane są one w seriach i w odstępie kilku dni.
Terapia falą uderzeniową – przeciwwskazania
Terapia falą uderzeniową jest skuteczna i szybko przynosi efekty, ale niestety nie wszyscy pacjenci skarżący się na długofalowy ból mogą z niej skorzystać. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest:
- choroba nowotworowa,
- zakrzepica żył,
- przebyty zawał serca (w okresie 3 miesięcy od zawału),
- hemofilia,
- zaawansowana osteoporoza,
- zbyt ostry stan zapalny w miejscu bólu,
- ciąża.
Należy także pamiętać, że fali uderzeniowej nie stosuje się na miejsca, takie jak: głowa, oczy, serce, wątroba, nerki, rdzeń kręgowy czy polipy. Jeśli więc pacjent odczuwa w tych okolicach ból, powinien zgłosić się do lekarza.
Czy terapia falą uderzeniową jest bolesna?
Terapia falą uderzeniową jest bezinwazyjna. Dzięki temu podczas zabiegu nie trzeba stosować znieczulenia. Energia emitowana jest na skórę pacjenta pod wysokim ciśnieniem, z niewielką częstotliwością i w bardzo krótkim czasie.
Pacjent może odczuwać ból podczas zabiegu tylko wtedy, gdy cierpi na dodatkowe dolegliwości lub stopień zaawansowania jego schorzenia lub stanu zapalnego jest bardzo wysoki. W przypadku wystąpienie uczucia bólu warto skonsultować się ze swoim lekarzem fizjoterapeutą.
Ile kosztuje terapia falą uderzeniową?
Cena terapii falą uderzeniową zależna jest od wielu czynników. Warto wybrać odpowiednio wyposażony gabinet, co pozwoli na połączenie kilku metod, na przykład: fali uderzeniowej z drenażem limfatycznym lub laserem wysokoenergetyczny. Dzięki temu pacjent zyskuje szybki i skuteczny efekt walki z długofalowym bólem lub cellulitem.
Na koszt terapii wpływ ma także miejsce na ciele pacjenta. Im większy obszar, który będzie objęty zasięgiem zabiegu, tym wyższa cena. Cena zależna jest także od ilości zaplanowanych serii.
Średni koszt terapii falą uderzeniową to około 60 – 100 złotych.