Podstawą naszego codziennego funkcjonowania jest ruch. Niestety, współczesne czasy sprzyjają wadom postawy i zwyrodnieniom. Jeśli natomiast jesteśmy aktywni i chętnie się ruszamy, to może nam się zdarzyć przykry uraz: złamanie, skręcenie, czy zwichnięcie. Wtedy pomóc może nam dobry lekarz ortopeda. Kiedy wybrać się na wizytę do gabinetu ortopedycznego?
Ortopeda to specjalista od chorób narządu ruchu. Jego wiedza dotyka bardzo szerokiego zakresu dziedziny medycyny. Obejmuje m.in. schorzenia układu mięśniowego, uwarunkowania genetyczne, choroby metaboliczne, uszkodzenia nerwów obwodowych, wszelkiego rodzaju stany zapalne, zmiany zwyrodnieniowe czy wady postawy. Dlatego też z ortopedią ściśle powiązana jest chirurgia urazowa (tzw. traumatologia).
Jakie choroby diagnozuje lekarz ortopeda?
Do gabinetu ortopedycznego najczęściej trafiają pacjenci, którzy skarżą się na ból związany z narządem ruchu. Dobry lekarz ortopeda jest w stanie na podstawie odpowiednich badań zdiagnozować wiele chorób. Wśród nich:
- choroby kręgosłupa, takie jak zwyrodnienia, dyskopatie, przepuklinę dyskową czy stenozę kanału kręgowego,
- wady postawy – skoliozę, kifozę, lordozę, płaskostopie, palucha koślawego czy stopę szpatowatą,
- zmiany przeciążeniowe, często powiązane z nieprawidłową postawą podczas poruszania się, czy intensywnym treningiem, np. zapalenie kaletki przedrzepkowej, zespół mięśnia nadgrzbietowego, ostrogę piętową, czy zespół cieśni kanału nadgarstka,
- choroby: Dupuytrena, Olliera (chrzęstniakowatość), Scheuermanna (jałową martwicę kręgosłupa), biodra i zwyrodnienia stawu biodrowego, czy schorzenia zapalne kości i stawów,
- wady wrodzone ,takie jak dysplazję stawu biodrowego i kręcz czyi,
- nowotwory kości i jałowe martwice kości.
Zajmuje się również leczeniem urazów, takich jak: złamania, zwichnięcia, czy skręcenia.
Jakie badania wykonuje lekarz ortopeda?
Jednym z zadań ortopedy odpowiednie zidentyfikowanie miejsca bólu oraz jego przyczyny. Najszybciej zauważalne i łatwe w diagnozie są wszelkie urazy (złamania, skręcenia, zwichnięcia). Natomiast choroby zaawansowane, takie jak zwyrodnienia kręgosłupa czy nowotwory, wymagają odpowiedniego rozpoznania symptomów i zlecenia badań.
Pierwszy krok podczas wizyty w gabinecie podologicznym to przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z pacjentem. Dobry lekarz ortopeda zapyta o przebyte choroby oraz schorzenia dotykające naszych bliskich (ze względu na wady wrodzone). W obu tych przypadkach warto mieć ze sobą wyniki wcześniej przeprowadzanych badań. Szczególnie, jeśli wcześniej szukaliśmy pomocy u innego specjalisty lub z powodu urazu byliśmy w szpitalu. Zdjęcie rentgenowskie kręgosłupa czy złamanej nogi pomoże w wyborze dalszego leczenia.
Ortopeda na podstawie oględzin podczas wizyty zleci niezbędne badania. Najczęściej będzie to:
- badanie ultrasonograficzne,
- tomografia komputerowa,
- rezonans magnetyczny,
- RTG,
czy artrografię w przypadku schorzenia związanego ze stawem barkowym lub kolanowym.
Ortopeda dziecięcy – profilaktyka odpowiedniego rozwoju narządu ruchu
Zakres wiedzy i działania ortopedy jest szeroki. Poza diagnozowaniem chorób i urazów, zajmuje się również profilaktyką rozwoju narządu ruchu. To kluczowe szczególnie u małych dzieci. Dlatego też pierwsze spotkanie z ortopedą powinno odbyć się już kilka tygodni po porodzie. Specjalista wychwyci wszelkie anomalie i wykluczy np. dysplazję stawów biodrowych.
Wizyta u ortopedy niezbędna jest również w trakcie dorastania. Na konsultacje do gabinetu trafiają dzieci z podejrzeniem wad postawy. Wśród nich najczęściej pojawia się skolioza, lordoza i płaskostopie. Diagnoza postawiona na wczesnym etapie rozwoju schorzenia pozwala je odpowiednio skorygować, np. za pomocą specjalistycznego obuwia i wkładek ortopedycznych, czy rehabilitacji.