schodzący paznokieć

Przyczyny schodzącego paznokcia mogą być naprawdę różne – od urazu, przez infekcję czy poważną chorobę skóry lub całego organizmu. Jak sobie z nim poradzić? Kiedy warto umówić się na wizytę u specjalisty? Jakie domowe sposoby zastosować, aby pomóc w leczeniu?

Schodzący paznokieć to dolegliwość, którą specjalistycznie definiuje się jako onycholizę. Charakteryzuje się ona bolesnym oddzieleniem płytki paznokcia od łożyska. Zazwyczaj pojawia się w wyniku mocnego stłuczenia. Po nim zauważalna jest zmiana koloru i stopniowe schodzenie paznokcia, czyli jego odwarstwianie się. 

Przyczyny schodzących paznokci

Do odwarstwienia płytki paznokciowej od łożyska dochodzi nie tylko w wyniku stłuczenia czy przytrzaśnięcia. Niestety, dość często przyczyną jest nieprawidłowa pielęgnacja. Zbyt krótko ucięte lub spiłowane paznokcie. Do bolesnego urazu dochodzi również, gdy próbujemy wykorzystać paznokcie do siłowego odkręcenia śrubki, podważenia jakiejś rzeczy, zeskrobania czy rozłupania. Powoduje to naderwanie płytki i dostawanie się pod nią zanieczyszczeń. W przypadku paznokci u stóp duże znaczenie ma ich odpowiednie dopasowanie. 

Niestety, schodzące paznokcie mogą być również oznaką poważnej choroby. Onycholiza pojawia się w przypadku infekcji grzybiczej, zakażenia wirusowego lub bakteryjnego, które wywołują pleśnie, dermofity, paciorkowce czy wirus opryszczki. Jest także objawem:

– chorób skóry, takich jak łuszczyca, liszaj płaski i atopowe zapalenie skóry, 

– chorób układowych – cukrzycy, nadczynności i niedoczynności tarczycy, pelagry, zaburzeń krążenia czy anemii lub niedoborów żelaza. 

Leczenie schodzących paznokci

Jak poradzić sobie ze schodzącym paznokciem? Odpowiedź na to pytanie zależna jest od przyczyny schorzenia. W przypadku urazu warto uzbroić się w cierpliwość i zadbać o odpowiednią higienę paznokci. Krótko obcięte i chronione przed zanieczyszczeniem, nie powinny sprawiać kłopotu i powodować dodatkowego bólu. Z czasem stara i zniszczona płytka zostanie zastąpiona nową. W jej odpowiedniej pielęgnacji pomoże profesjonalny pedicure medyczny

Jeśli przyczyną schodzącego paznokcia jest infekcja, warto umówić się na wizytę u specjalisty, np. podologa. Onycholiza często towarzyszy grzybicy. Świadczą o tym przebarwienia płytki oraz jej zgrubienie i stopniowe rozwarstwianie się. Natomiast na zakażenie bakteryjne lub wirusowe wskazywać może stan zapalny wokół paznokcia oraz nieestetyczne grudki i brodawki. W tych przypadkach odpowiednie rozpoznanie podczas wizyty u specjalisty jest niezbędne. Na podstawie wywiadu oraz oględzin wyznaczy on odpowiednie badania i dobierze leczenie. W wielu przypadkach niezbędne będzie zastosowanie terapii antybateryjnej lub antygrzybiczej. Mocno zniszczona płytka może wymagać również konsultacji chirurgicznej, usunięcia, a następnie rekonstrukcji, która pozwoli poprawić wygląd paznokcia. 

Domowe sposoby leczenia schodzących paznokci

Warto, zamiast leczyć, podjąć kroki w celu zapobiegania schodzącym paznokciom. Niestety, w przypadku mocnego urazu, należy obserwować paznokieć i jeśli tylko zacznie się dziać coś niepokojącego, umówić się na wizytę. Należy zadbać o to, aby nie dostawały się pod płytkę zanieczyszczenia. Bolesnego miejsca nie należy uciskać, namaczać ani tym bardziej zrywać na siłę kawałków płytki. 

Na co dzień w domu warto zadbać o odpowiednią pielęgnację. Niestety, częstą przyczyną schodzących paznokci jest również stosowanie lakierów hybrydowych i żelowych. Mogą one wywołać alergię lub utwardzać płytkę. Traci ona elastyczność i staje się bardziej podatna na urazy.