ból stóp leczenie kraków

Stopy. Nie myślimy o nich dopóki nie bolą. A kiedy odczujesz dyskomfort, do normalnego funkcjonowania potrzebujesz natychmiastowej ulgi. Ból stopy może świadczyć o różnych dolegliwościach – od uszkodzeń mechanicznych po schorzenia reumatyczne. Aby wyleczyć ból, należy poznać jego źródło. Pierwszą rzeczą do ustalenia jest lokalizacja bólu. Gdy zostanie on umiejscowiony, możemy zagłębić się dalej, by poznać jego przyczynę. Jak wygląda diagnoza bólu stopy i jakie są najczęstsze przyczyny?

Ból stopy – pięta

Jeśli ból jest w pięcie, może on sygnalizować zapalenie powięzi podeszwy. Przyczyną jest podrażnienie lub zapalenie twardej tkanki łączącej kość piętową z palcami. Zwykle najbardziej boli rano, kiedy wstajesz z łóżka. Ból możesz poczuć w pięcie lub w podeszwie stopy. Jest on skutkiem przeciążenia, podrażnienia i powstania stanu zapalnego. Objawem jest przede wszystkim ostry ból, który utrudnia chodzenie oraz uniemożliwia podejmowanie aktywności fizycznej.

Ostroga piętowa to kolejne źródło bólu stóp. Są to nieprawidłowe narośla kości w dolnej części pięty. Są skutkiem noszenia niewłaściwych butów, nieprawidłowego chodu lub postawy. Ostrogi mogą boleć podczas chodzenia lub stania. Osoby z płaskostopiem lub wysokimi podbiciami są bardziej narażone na bolesne ostrogi piętowe. 

Ból stopy – palce

Przyczyn bólu palców u stopy może być wiele, najczęstsze to zbyt intensywne uprawianie sportu lub ubieranie zbyt ciasnych butów. Przyczyną mogą być także haluksy lub różne choroby ogólnoustrojowe. Bardzo często zdarza się, że ból palców u stóp spowodowany jest przez wrastające paznokcie. Przyczyną mogą być także zmiany skórne jak nagniotki, odciski czy kurzajki.

Ból stopy – diagnostyka

Zróżnicowane pochodzenie bólu stóp wymaga zastosowania odpowiednich metod i narzędzi diagnostycznych. Specjalista po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem może zastosować badania ultrasonografem który pomoże w ocenie stanu struktur miękkotkankowych lub RTG – w celu rozpoznania zmian pourazowych w kościach i stawach (złamań czy zwichnięć), a także zaburzeń struktury kości. Jeśli przyczyną bólu stóp jest podejrzenie choroby, zaleca się wykonanie badań diagnostycznych w oparciu o szczegółową morfologię.

Ból stóp – najczęstsze przyczyny

Jest grupa czynników, które mogą się przyczynić do chorób stóp i związanego z tym bólu. Zaliczamy do nich:

  • długotrwałe stanie, chodzenie lub uprawianie sportu (np. bieganie, taniec, piłka nożna) które przeciążają stopy,
  • nadwaga lub otyłość,
  • zwiększona masa ciała u kobiet w ciąży,
  • używanie nieodpowiedniego obuwia (niewygodne, za małe, na wysokich obcasach, z miękką podeszwą),
  • płaskostopie,
  • inne wady stopy (stopa pronująca lub supinujaca, wydrążona, koślawa lub szpotawa),
  • zanik podściółki tłuszczowej w pięcie,
  • stany zapalne,
  • choroby ogólnoustrojowe.

Jak leczyć ból stopy? 

Leczenie bolącej stopy zależy przede wszystkim od podstawowej przyczyny problemu. Jeżeli jego źródłem jest uraz, koniecznym może okazać się unieruchomienie i stabilizacja stopy. W zależności od problemu możliwe, że konieczna będzie interwencja chirurgiczna.

Gdy podłożem bólu są wady stóp, skutecznym rozwiązaniem mogą okazać się odpowiednio dopasowane wkładki do butów. Ich zadaniem jest zapewnienie optymalnego ustawienia i odciążenia stopy. By odpowiednio je dobrać konieczne jest przeprowadzenie badania stóp oraz ustalenie charakteru deformacji. Najlepszym wyjściem jest wykonanie korekcyjnych przez podologa, który zbada przyczynę bólu i dopasuje wkładki do stopy.

W niektórych przypadkach bólu konieczne jest wprowadzenie do codziennych czynności ćwiczeń. Po wcześniejszym instruktażu fizjoterapeuty, codzienne, kilkuminutowe ćwiczenia pozwolą skutecznie zmniejszyć napięcie mięśni stóp, a tym samym zredukować ból. Najskuteczniejsze w eliminacji bólu są ćwiczenia rozluźniające strukturę rozcięgna podeszwowego.

Ból stopy może być spowodowany również przez choroby jak dna moczanowa, cukrzyca, choroby reumatologiczne czy choroby układu nerwowego. Wtedy koniecznym jest skuteczne leczenie przyczyny.

W naszym Centrum w Krakowie zajmujemy się leczeniem bólu stóp o różnym podłożu. Zespół specjalistów z dziedziny podologii, ortopedii i fizjoterapii trafnie zdiagnozuje problem, a następnie kompleksowo zajmie się leczeniem problemu. Zapraszamy!