Odciski to bardzo częsty problem, który dotyka osoby w różnym wieku. Jest to nie tylko dolegliwość mająca wpływ na estetykę stopy, ale nieleczona może być także przyczyną nieprzyjemnego bólu lub nawet stanu zapalnego. Najczęściej odciski pojawiają się na górnych powierzchniach i końcówkach palców u stóp, przestrzeniach pomiędzy nimi, śródstopiu oraz tyle pięty. Jak zapobiegać ich powstawaniu i skutecznie leczyć?
Odcisk powstaje w wyniku długotrwałego i mocnego nacisku fizycznego na dane miejsce. Najczęściej na stopie. Tworzy się wtedy zgrubiała warstwa naskórka, która nie złuszcza się i z czasem rogowacieje. Nie jest to niebezpieczne dla naszego zdrowia, ale wpływa na wygląd estetyczny stóp i może wywoływać ból podczas poruszania się.
Typy odcisków
Powstawanie odcisków bardzo często powiązane jest z naszym trybem życia oraz zdrowiem. Narażone są na nie szczególnie osoby, które chorują na nadciśnienie czy cukrzycę oraz te profesje zawodowe, w których regularnie powtarza się daną czynność. Na przykład, osoby pracujące fizycznie mogą mieć odciski na dłoniach od narzędzi.
Wyróżnia się trzy główne typy odcisków:
- modzele – szare lub lekko żółte, płaskie i z zaczerwienieniem wokół, które najczęściej pojawiają się na stopach,
- nagniotki – niewielkie o okrągłym kształcie (łagodna wersja odcisków), pojawiają się np. między palcami,
- odciski z korzeniem – z twardą podstawą, która wskazuje na tzw. czop rogowy zwany potocznie korzeniem.
Odciski z korzeniem są bardzo często przyczyną nieprzyjemnego bólu podczas poruszania się i wymagają profesjonalnego leczenia.
Przyczyny powstawania odcisków. Jak zapobiegać ich powstawaniu?
Wśród przyczyn powstawania odcisków wymienia się m.in. niewłaściwy sposób poruszania się oraz nieodpowiednio dobrane obuwie. Problem ten pojawia się przede wszystkim w czasie długotrwałego noszenia zbyt ciasnych butów lub też wskutek obcierania jednego palca o drugi podczas wysiłku fizycznego. Często się zdarza, że z modzelami borykają się także osoby z nadwagą, cukrzycą czy nadciśnieniem.
Jak zapobiegać powstawaniu odcisków? Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie obuwie. Powinno być ono dopasowane w taki sposób, aby nie sprawiało żadnego dyskomfortu podczas chodzenia. Na odciski często narażone są kobiety noszące szpilki, ponieważ wymuszają one nienaturalne ułożenie stopy. Duże znaczenie ma również odpowiednia pielęgnacja skóry stóp. Warto zadbać o to, aby nie była szorstka i zbyt wysuszona.
Domowe sposoby na odciski
Jak zauważysz na swoich stopach niewielkie odciski lub nagniotki, możesz spróbować usunąć je domowymi sposobami. Wśród popularnych wymienia się m.in. zastosowanie kremu nawilżającego lub wcieranie oleju arganowego czy rycynowego. Ich zadaniem będzie przede wszystkim zmiękczenie skóry, co nada jej dodatkowej elastyczności. Można również zdecydować się na samodzielne złuszczanie naskórka za pomocą pilnika, jednak powinno się to odbywać po wcześniejszej kąpieli wodnej z dodatkiem soli kosmetycznej, zwykłej lub mydła.
Pomocny może okazać się także peeling do stóp. Stosowany dwa razy w tygodniu pozwala na pozbycie się zrogowaciałego naskórka. Powinien być on wykonywany pokąpieli na miękkiej i elastycznej skórze.
UWAGA! Nie używaj żadnych nożyków do wycinania odcisków, ponieważ możesz się zranić i wywołać zakażenie. Nie poleca się również zastosowania pumeksu, na którym po kilkukrotnym użyciu znajdują się bakterie i grzyby.
Profesjonalne leczenie odcisków
Niestety, kiedy masz do czynienia z uporczywym odciskiem, to domowe sposoby zawiodą lub przyniosą jedynie chwilową ulgę. Problem może również nawracać i potęgować rogowacenie skóry. W takim wypadku konieczne będzie udanie się do podologa.
Specjalista na wizycie podologicznej pozbędzie się zrogowaciałej skóry za pomocą frezarki. W przypadku odciska z korzeniem zastosuje specjalistyczne wiertło, żeby dokładnie je usunąć. Zabieg jest bezbolesny i skuteczny. Jeśli jednak problem pojawiających się odcisków trwa od dłuższego czasu i wystąpił już stan zapalny, konieczny może okazać się zabieg chirurgiczny.