pedicure

Wyobraź sobie, że każdy z nas w ciągu swojego życia przechodzi dystans porównywalny z przynajmniej jedną podróżą dookoła świata! Po samym obwodzie Ziemi to ponad 40 tysięcy kilometrów! Z okazji Nowego Roku warto więc powziąć kilka postanowień i zadbać o odpowiednią pielęgnację swoich stóp. Poznaj kilka wskazówek!

Odpowiednia pielęgnacja przez cały rok sprawi, że Twoje stopy będą w dobrej kondycji bez względu na porę roku. Niestety, o tej części ciała dość często zapominamy. Skóra stóp wymaga sporej uwagi, by nie dopuścić do jej przesuszenia lub nie stwarzać warunków do rozwoju grzybicy. Dlaczego? Na stopach nie ma gruczołów łojowych, ale za to jest sporo potowych. Ich praca nasila się zimą pod wpływem ciepłego obuwia i syntetycznych materiałów. Przesuszony naskórek to prosta droga do nieestetycznego rogowacenia, pękania pięt i powstawania odcisków.

W profesjonalnej pielęgnacji niezbędny jest podstawowy zabieg wykonywany w gabinecie podologicznym – pedicure medyczny. W trakcie podolog usuwa zrogowaciały naskórek, nagniotki i odciski. Opracowuje również paznokcie i pękające pięty. Pomoże również rozpoznać i wdrożyć leczenie bolesnych schorzeń. Sprawdź jakie zabiegi wykonuje podolog: https://podiatrica.pl/zabiegi/podologia/

A jak zadbać o swoje stopy w domowy sposób? Poznaj kilka wskazówek w pielęgnacji stóp na nowy rok.

Kąpiele odprężające, zmiękczające, regenerujące w pielęgnacji stóp

Skoro w ciągu naszego życia potrafimy przejść tak duży dystans, warto regularnie zafundować swoim stopom kąpiel odżywczą i regenerującą skórę. Pozwoli ona zniwelować ból i nawilżyć suchy naskórek. Do jej przygotowania wykorzystaj miód i ciepłe mleko. Sięgnij również po olejek migdałowy i oliwę z oliwek. Doskonale sprawdzą się również płatki owsiane, które mają właściwości odżywcze.

Jeśli borykasz się z nadmierną suchością, spróbuj kąpieli na przesuszone stopy. Zmodyfikuj skład dodatków do wody. Sięgnij po mleko zwykłe lub kokosowe, sok z cytryny i ananasa. Pomocne będzie również siemię lniane, kozieradka i mięta.

W przypadku dużego zmęczenia i opuchnięcia stóp, warto wykorzystać sól morską i mieszankę olejków, takich jak migdałowy i lawendowy. Na obrzęki pomoże przede wszystkim napar z rumianku, szałwii i skrzypu polnego. Na tej bazie przygotujesz kąpiel na opuchnięte, zmęczone i odparzone stopy.

Pumeksy, kremy i maseczki jako wsparcie w pielęgnacji gładkiej skóry

Kąpiel to punkt wyjściowy do dobrego nawilżenia i odprężenia skóry Twoich stóp. W uzyskaniu ich gładkości pomocny okaże się również pumeks i peeling. Możesz skorzystać z produktów dostępnych w drogeriach. W przypadku sporego zrogowaciałego naskórka skonsultuj się z podologiem. Domowa pielęgnacja oparta na mocnym spiłowywaniu może doprowadzić do odwrotnych skutków. Możesz pozbawić swoje stopy warstwy ochronnej, co sprawi, że będa bardziej podatne na uszkodzenia.

Na co dzień wykorzystuj również dostępne na rynku kremy nawilżające. Zwróć uwagę przede wszystkim na to, aby w swoim składzie miały mocznik. To on pomoże rozpuścić martwe komórki. Alternatywną do kremu będzie maseczka odżywcza na bazie witaminy A+E.

Pamiętaj! Nie usuwaj samodzielnie dużych i głębokich odcisków za pomocą ostrych nożyków. W przypadku bolesnych schorzeń skonsultuj się z specjalistą podologiem. Rdzeń odcisku może bardzo głęboko sięgać pod skórę. To wywołuje ból podczas poruszania się. Możesz go tymczasowo zmiękczać za pomocą kwasu salicylowego czy plastrów na odciski. Jego prawidłowe usunięcie gwarantuje Ci wizyta w gabinecie podologicznym. Jakie wyróżniamy rodzaje odcisków i co może zapobiec w ich powstawaniu? Dowiedz się więcej: https://podiatrica.pl/jak-zapobiegac-powstawaniu-odciskow-i-jak-je-leczyc/

Zdrowe i zadbane paznokcie jako kluczowa część dobrej kondycji stóp

Wbrew pozorom na komfort naszego codziennego poruszania się ma wpływ kondycja paznokci. Ich prawidłowe obcinanie pozwoli zapobiegać bolesnym urazom związanym z wrastającymi paznokciami. Paznokcie skracaj ostrożnie i prosto. Zbyt mocne cięcie, zaokrąglenie lub zwężenie może zmienić ich linię wzrostu.

Pamiętaj, że paznokcie odpowiadają nie tylko za estetykę naszych stóp i rąk, ale pełnią przede wszystkim rolę ochronną naszych zakończeń nerwowych. Ich kondycja świadczy o stanie naszego zdrowia. Nienaturalny kolor i nadmierne pękanie to sygnał, że dzieje się coś niepokojącego. Możliwe, że w Twoim organizmie brakuje mikroskładników i witamin. W niektórych przypadkach to również zwiastun choroby metabolicznej, sercowej lub skórnej.

Zasady dobrej pielęgnacji stóp na nowy rok:

  1. Dbaj o czystość i świeżość swoich stóp – codzienna kąpiel jest niezbędna, a w przypadku intensywnej aktywności kąpiele rekreacyjne i regenerujące.

  2. Regularnie nawilżaj skórę – to sprawi, że będzie miękka i gładka.

  3. Zadbaj o prawidłowe opracowywanie paznokci – unikniesz w ten sposób nieprzyjemnych urazów związanych z ich wrastaniem.

  4. Wybieraj wygodne obuwie – odpowiednie do pory roku, Twojego rozmiaru i trybu życia.

  5. Nie ignoruj bolesnych dolegliwości – tylko regularna profilaktyka i wczesne rozpoznanie schorzeń pozwoli na utrzymanie dobrej kondycji stóp i całego organizmu.