podolog Kraków

Taping podologiczny z powodzeniem wykorzystywany jest do leczenia bólu oraz przywrócenia prawidłowego ruchu w obrębie kończyny. Powszechnie stosują go lekarze, fizjoterapeuci oraz podolodzy. Zabieg polega na naklejeniu na stopę specjalistycznego plastra. Z jego pomocą koryguje się ustawienie palców, wspomaga pracę mięśni i odciąża bolesne miejsca. 

Metodę tapingu (inaczej plastrowania, kinezjotapingu) powszechnie stosuje się u osób aktywnych fizycznie, np. biegaczy czy sportowców, oraz u pacjentów borykających się z uciążliwym bólem. Ma ona również powszechne zastosowanie w podologii. Wspomaga leczenie halluksów czy palców młotkowatych. 

Jak działają plastry do tapingu?

Do tapingu wykorzystuje się specjalne plastry, które mają właściwości zbliżone do cech naturalnych skóry. Wykonane są z bawełny i pokryte cienką warstwą trwałego akrylu, który przepuszcza powietrze. Dzięki temu mają odpowiednią, rozciągliwą strukturę. Są również wodoodporne, można więc swobodnie się w nich kąpać. 

Plastry nakleja się bezpośrednio w miejscu bólu lub przeciążenia. W ten sposób aktywowane są poszczególne partie ciała. Dochodzi do intensywnego ukrwienia skóry, napięcia komórek oraz przepływu limfy, co przekłada się na przyspieszenie procesu przemiany materii. W efekcie poprawia się struktura tkanek, napięcie mięśni zostaje wyrównane, a ból uśmierzony. 

Metoda z wykorzystaniem plastrów do tapingu ma wpływ na:

  • poprawę ukrwienia i niwelowanie bolesnych obrzęków limfatycznych, 
  • korekcję ustawienia stawu, 
  • stymulację sensoryczną prawidłowego ruchu oraz pracy mięśni, 
  • hamowanie pobudzania receptorów bólowych, czyli odciążenie bolesnych miejsc. 

Kiedy stosuje się taping podologiczny?

Niestety, współczesne problemy związane z dolegliwościami bólowymi naszych nóg, wiążą się z niezdrowym trybem życia czy źle dobranym obuwiem. Zbyt ciasne buty lub buty na obcasie często prowadzą do opadania stawu skokowego i rozchodzenia się kości śródstopia. To przekłada się na skrócenie mięśni i ścięgien utrzymujących palce w prawidłowej pozycji. W efekcie narasta deformacja ułożenia stopy, pacjenci narażają się na halluxy, niestabilność stawów skokowych i ból. 

Taping podologiczny stosuje się więc jako metodę leczenia:

płaskostopia i koślawości pięt, 

– palców młotkowatych, 

– koślawości palucha (halluksów), 

– obrzęków limfatycznych (opuchniętych kostek i stóp), 

– stanów przeciążeniowych i pourazowych, 

– neuropatii (zespołu uciskowego nerwów), 

– niedowładu mięśni (w przypadku stopy opadającej), 

– leczenia profilaktycznego – u osób aktywnych fizycznie, narażonych na urazy.

Przebieg zabiegu z użyciem tapingu podologicznego

Podolog zakłada plastry do tapingu na czystą i suchą powierzchnię skóry. Przed wizytą należy zrezygnować z kremowania stóp. Specjalista dobiera sposób klejenia, stosując technikę mięśniową lub więzadłową adekwatnie do schorzenia. Może również przesunąć skórę wraz z powięzią w określonym kierunku. Pozwala to ustawić stopę w odpowiedniej pozycji. Następnie sprawdzany jest efekt, czyli uzyskany zakres przesuwalności tkanek i ruchomości stawów, a także ich obciążenie. 

Plastry do tapingu są wodoodporne i wytrzymałe, można więc się w nich kąpać. Na skórze utrzymują się od kilku dni do kilku tygodni. Szybko wpływają na poprawę komfortu ruchu. Uśmierzają ból i redukują obciążenie.