Lato, jesień, zima, wiosna – nieważne! Z nadmierną potliwością stóp wiele osób boryka się bez względu na temperaturę na zewnątrz. W stopach znajduje się aż 0,5 milionów gruczołów potowych. A pot to często nieprzyjemny zapach. Jak poradzić sobie z nadmierną potliwością stóp i zadbać o dobrą kondycję skóry?
Dlaczego się pocimy? To fizjologiczny sposób naszego organizmu na zbicie zbyt wysokiej temperatury i ochłodzenie. Odpowiedzialne są za to gruczoły potowe rozmieszczone w całym naszym ciele. Większość z nich znajduje się w okolicach pach, dłoni, stóp, twarzy oraz klatki piersiowej. Za zapach potu odpowiadają za to bakterie obecne na naszej skórze. Pocenie to proces naturalny, ale w nadmiarze może świadczyć o złej kondycji naszego zdrowia.
Jakie są przyczyny nadpotliwości stóp?
Wiele z przyczyn ma powiązanie z warunkami, w których się znajdujemy. Zbyt wysoka temperatura, źle dobrane ubranie, ekspozycja na promienie słoneczne i intensywny wysiłek pobudzają nasze gruczoły potowe. Ich zadanie, to ochłodzić organizm. Niepokojąca jest natomiast sytuacja, w której potliwość jest nadmierna i wywołana np. gorączką, cukrzycą, zaburzeniami hormonalnymi, otyłością, czy chorobami metabolicznymi. Wtedy warto zaopiekować się swoim zdrowiem i przejść kompleksowe badania.
Stopy w normalnych warunkach nie powinny wydzielać nadmiernej ilości potu. Duża aktywność gruczołów w tej okolicy może być efektem np. stresu lub źle dobranego do temperatury obuwia. Nie pomaga również dieta bogata w pikantne przyprawy, alkohol oraz mocna kawa. Ogromne znaczenie ma także utrzymywanie odpowiedniego poziomu higieny, co pozwoli w dodatku uniknąć np. grzybicy stóp.
Domowe sposoby na nadmierną potliwość stóp
Nadmiernej potliwości często się wstydzimy. Co możemy więc zrobić w domu, by wyhamować ilość wytwarzanego potu? Jest kilka prostych receptur, po które warto sięgnąć.
Kąpiel w soli morskiej lub soli kuchennej – przygotować roztwór z 2 łyżeczek na około 2 litry wody, stopy należy namoczyć i pozostawić do samoistnego wyschnięcia.
Namaczanie stóp w szałwi lub herbacie – szałwia i czarna herbata mają silne właściwości ściągające, które zabijają bakterie i pomagają zamykać pory, redukując nadmierne pocenie się. Dodatkowo szałwia to również spora dawka witaminy B i magnezu. W obu przypadkach wystarczy przygotować napar do namaczania stóp.
Roztwór przeciwbakteryjny i przeciwgrzybiczy z sody oczyszczonej i cytryny – również służy do namaczania stóp. Soda świetnie eliminuje nieprzyjemny zapach, zmiękcza naskórek i działa oczyszczająco. Dodatek soku z cytryny doda całości działanie ściągające.
Dieta bogata w pomidora – to warzywo zawiera masę przeciwutleniaczy, które doskonale redukują pracę gruczołów potowych. Warto więc na stałe włączyć je do naszej diety. Z pomidora można zrobić również papkę, którą w formie maski nałożymy na nasze stopy.
Preparaty na nadmierną potliwość stóp
W drogeriach osoby borykające się z nadmierną potliwością stóp znajdą pełną gamę preparatów. Wśród nich dominują specjalne antyperspiranty. To tak zwane blokery potu. W składzie mają związki gilnu, które mocno oddziałują na gruczoły potowe. Preparat nakłada się na suchą skórę 2-3 razy w tygodniu.
Dostępne są również środki w postaci kremów, zasypek, pudrów i spray’ów. Większość w składzie zawiera metenaminę, która ma działanie bakteriobójczo i działa ściągająco na skórę. Uszkadza tym samym gruczoły potowe.
Warto zwrócić uwagę na to, aby wybrany przez nas środek zawierał również klotrimazol o działaniu przeciwgrzybiczym i metanol pobudzający uczucie chłodu. Pozwala to zniwelować świąd. Istotny w składzie jest także tlenek cynku i kwas salicylowy. Oba działają wysuszająco i antyseptycznie.
Kiedy udać się do lekarza z nadmiernym poceniem się stóp?
Niestety, ale jeśli przyczyna nadmiernego pocenia się stóp ma swoje źródło w naszym zdrowiu, niezbędny jest kontakt z specjalistą. Konieczna jest dogłębna diagnostyka, która pozwoli wyeliminować podejrzenie poważnych chorób.
Zwróć uwagę, czy stosowane przez Ciebie metody lub preparaty przynoszą efekt. Zadbaj o odpowiednią higienę i dobrze dobrane obuwie. Jeśli żadne z rozwiązań nie przyniesie pożądanych rezultatów, skonsultuj się z podologiem. Tym bardziej, że nadmierna potliwość stóp często prowadzi do zakażeń grzybiczych i bakteryjnych. Powoduje również nadmierne podrażnienie skóry. A to prosta droga do odcisków, nieprzyjemnych otarć i dyskomfortu.