Brodawki u stóp dzieli się na dwa rodzaje – brodawki typu myrmecia i brodawki mozaikowe. Te drugie są niebolesne, ale niestety lubią często nawracać. Jak skutecznie leczyć kurzajki i zapobiegać ich ponownemu powstawaniu?

Przyczyną powstawania kurzajek, inaczej zwanych brodawkami wirusowymi, jest patogen – wirus HPV. Jest on specyficzny dla ludzi, składa się z pojedynczych wirionów i nie ma wpływu na zwierzęta. Namnaża się jedynie w komórkach proliferujących, szczególnie w naszym naskórku i nabłonku. Aktualnie rozpoznaje się już ponad 100 typów wirusa HPV. Wywołują one rozmaite zmiany na skórze. 

Rodzaje brodawek – rozpoznanie

Aby odpowiednio rozpoznać rodzaj brodawki wirusowej, z którą mamy do czynienia, warto wybrać się do specjalisty. On na podstawie badania przedmiotowego oraz charakterystycznych objawów jest w stanie określić tym zmian skórnych lub śluzowych. W trudniejszych przypadkach zleca laboratoryjny test DNA HPV, który ma również ogromne znaczenie w przypadku rozpoznania raka szyjki macicy. 

Oddzielny typ stanowią brodawki weneryczne, czyli płciowe, zlokalizowane w okolicy zewnętrznych narządów płciowych. Występują zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Przybierają one różną formę – od pojedynczych, czerwonych, cielistych grudek, po zmiany mnogie i kalafiorowate. Do zakażenia w przypadku tego typu brodawek dochodzi poprzez kontakty seksualne. 

Rodzaje kurzajek na stopach i dłoniach 

W przypadku kurzajek występujących na stopach wyróżnia się ich dwa główne rodzaje: 

  • brodawki typu myrmecia (brodawki podeszwowe) – występujące zazwyczaj pojedynczo, bolesne i głębokie. Wywołuje je wirus HPV typu 1. Niestety, są one mocno zakaźne i często pojawiają się u dzieci i młodzieży. Umiejscowione są na podeszwach stóp. Z tego powodu pod wpływem nacisku wypłaszczają się i powodują ból podczas chodzenia. 
  • brodawki mozaikowe – niebolesne, zgrupowane i powierzchniowe, ale lubiące nawracać. Występują w postaci drobnych wykwitów i z czasem zlewają się w większe ogniska. Ich leczenia nie ułatwia nadmierna potliwość stóp

Kurzajki na dłoniach klasyfikowane są jako brodawki zwykłe. Są przewlekłe, często nieliczne i niebolesne. Zazwyczaj mają wygląd okrągłych lub bardzo nieregularnych twardych grudek. Ich powierzchnia jest chropowata i zajmuje do ok. 10 milimetrów. Pojawiają się na skórze rąk i na wałach okołopaznokciowych. 

Jak leczyć kurzajki mozaikowe?

Leczenie kurzajek, zarówno na stopach, jak i dłoniach, opiera się głównie na zniszczeniu zmian, które wywołał wirus. Stosuje się metody zabiegowe i miejscowe. Skuteczna jest np. kriochirurgia, polegająca na zamrażaniu zmian płynnym azotem, czy elektrokoagulacja brodawek. 

W przypadku leczenia kurzajek mozaikowych specjaliści z powodzeniem stosują laser CO2 i terapię fotodynamiczną. Zaczyna się od usunięcia kilku brodawek. Z czasem pozostałe powinny zanikać. Ważne jest jednak regularne kontrolowanie postępów leczenia. Jeśli natomiast zmiany są zlokalizowane na podeszwach stóp i są bardzo zrogowaciałe, sięga się po środki zawierające kwas salicylowy, kwas monochlorooctowy i 5-fluorouracyl. Mają one wpływ na zmiękczenie ich powierzchni. 

Jak zapobiegać powstawaniu kurzajek mozaikowych?

Niestety, nie da się całkowicie wyeliminować możliwość zarażenia wirusem HPV. Warto jednak trzymać się kilku podstawowych zasad, aby go uniknąć. 

 

  • Często i dokładnie myj ręce, szczególnie, jeśli dotykałeś przedmioty, których wcześniej używały inne osoby.
  • Zachowuj higienę na basenie czy na siłowni – noś klapki, korzystaj z własnego ręcznika. 
  • Chroń zadrapania i skaleczenia, aby wirus nie miał okazji dostać się do Twojego naskórka. 
  • Nawilżaj skórę, zapobiegaj jej pękaniu i innym mikrouszkodzeniom.
  • Regularnie pielęgnuj skórę swoich stóp i dłoni, lecz nadmierną potliwość i dbaj o odpowiednie obuwie.