krwiak pod paznokciem

Drobne krwiaki pod paznokciami u stóp lub rąk to powszechna i niegroźna dolegliwość. Powstają one pod wpływem bolesnego urazu, np. zgniecenia lub stłuczenia palca. W jego wyniku dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych pod płytką paznokcia i wylewu krwii. Jak długo wchłania się taki krwiak i w jakich sytuacjach należy skontaktować się z podologiem?

Wielkość krwiaków podpaznokciowych zależna jest od siły i rozległości urazu. Najczęściej przybierają one brązową lub czarną barwę, która wskazuje nad podpłytkowy wylew krwii. Niewielkie nie wymagają specjalistycznego leczenia. Niestety, w przypadku mocnych stłuczeń, często dochodzi do uszkodzenia samego paznokcia i w konsekwencji częściowego lub całościowego oddzielenia się płytki od łożyska. Jest to bolesne i może wymagać konsultacji z podologiem

W jaki sposób powstaje krwiak pod paznokciem?

Krwiak pod paznokciem, to zjawisko codzienne, do którego dochodzi np. podczas wykonywania domowych prac. W wyniku urazu uszkodzeniu ulegają naczynia krwionośne. To z nich wydobywa się krew i gromadzi w lokalnych strukturach tkankowych. Odczuwamy ból, ponieważ uciska ona sąsiadujące tkanki. 

Najczęściej większość krwiaków podpaznokciowych to efekt drobnych urazów. W takim wypadku ulegają one samoistnej resorpcji. Widoczna jest ona w zmianie koloru krwiaka, od ciemnoczerwonej, czasem czarnej, po siną i żółtą. 

W jakich sytuacjach zgłosić się z krwiakiem do podologa?

Niestety, zdarza się, że uraz jest większy i boleśniejszy. Wtedy płytka paznokcia ulega zniekształceniu. Staje się pofałdowana, wgnieciona i chropowata, a na jej powierzchni mogą pojawić się bruzdy. Jest to jednoznaczne z nieodwracalnym uszkodzeniem macierzy paznokcia. Ponadto duże krwiaki podpaznokciowe często prowadzą do częściowego lub całościowego oddzielenia się płytki paznokcia od łożyska. W takim wypadku dochodzi do samoczynnego usunięcia paznokcia – potocznie nazywanego “zejściem paznokcia”. 

Tego typu urazy są bardzo bolesne i mogą wymagać specjalistycznej konsultacji, która pozwoli uniknąć infekcji i zakażenia drobnoustrojami. Ponadto w przypadku rozległych urazów ból przy nacisku może nie ustępować. Wtedy konieczne może okazać się usunięcie krwii z warstwy podpaznokciowej. Tu niezbędna jest pomoc podologa, który przebije płytkę i tym samym zrobi miejsce do jej ewakuacji. 

Niektóre przypadki mogą wymagać całkowitego usunięcia płytki paznokciowej. Tego typu zabieg przeprowadza się ze znieczuleniem miejscowym. 

Jak długo wchłania się krwiak pod paznokciem?

Długość samoistnej resorpcji, czyli wchłaniania się krwiaka, zależna jest od wielkości i rozległości urazu. Zazwyczaj proces ten trwa do kilku tygodni. W tym czasie krwiak zmienia swoją barwę – od ciemnoczerwonej (czasem czarnej), do sinej i żółtej. 

Ponadto w tym czasie krwiak będzie przesuwał się wraz z wzrostem paznokcia. Średnio paznokcie rąk rosną 0,5-1,2 milimetra w ciągu tygodnia, a u stóp nawet 3 razy dłużej. 

Domowe sposoby na krwiaka pod paznokciem

Leczenie niewielkich krwiaków można wspomóc domowymi sposobami. Jednym z nich jest okład z octu jabłkowego. Działa on stymulująco na krążenie krwii i powoduje, że będzie się jej mniej gromadzić w miejscu urazu. 

W przypadku bólu pomocne może się okazać kompres z lodu lub okład z naparu z tymianku.