Coraz chłodniejsze dni oraz długie wieczory to dobry moment, by zadbać o swoje stopy. Zimą chronimy je przede wszystkim przed niskimi temperaturami. Niestety, mierzymy się również z nadmierną potliwością oraz suchym i pękającym naskórkiem. Jak odpowiednio zadbać o stopy w tym czasie?
Dobra kondycja skóry stóp zimą zaprocentuje wiosną i latem. Bez wahania będzie można wtedy ubrać lekkie buty, sandały lub klapki, odsłaniając gładkie i miękkie pięty. W chłodniejsze dni dbamy głównie o to, aby zapewnić sobie dużo ciepła. Dla stóp oznacza to zazwyczaj ciasne, opinające skarpetki oraz grube i ciężkie obuwie. Noszone codziennie odbija się na kondycji naszego naskórka. Często prowadzi też do otarć oraz bolesnych odcisków. Jak odpowiednio zadbać o swoje stopy zimą?
Regularna pielęgnacja suchej skóry i sposób na pękające pięty
Aby latem mieć gładkie i miękkie stopy, należy ich skórę odpowiednio nawilżać i odżywiać. W sklepach dostępna jest gama produktów, takich jak kremy. Sprawdźcie, czy w ich składzie jest mocznik, prowitamina B5, witamina E, olej kokosowy lub arganowy czy masło Shea. Zwróćcie uwagę na dobrą jakość produktu. Pomóc w tym może podolog podczas pedicure’u medycznego. W trakcie wizyty oceni kondycję stóp, usunie zrogowaciały naskórek i podpowie, jakich preparatów należy używać do codziennej pielęgnacji.
Krem zmiękczający to również remedium na pękające pięty. Codziennie wcierany po umyciu stóp, ułatwi regenerację. W składzie preparatu powinny znajdować się olejki z jajoba, awokado, migdałów lub wyciąg z szałwii lekarskiej. Pomocna będzie również maść na bazie parafiny i wosku pszczelego.
Usuwanie nadmiaru zrogowaciałego naskórka
Zabieg usuwania nadmiaru zrogowaciałego naskórka możesz przeprowadzić w domu. Zacznij od relaksującej i zmiękczającej kąpieli stóp. Do wody dodaj oliwy, soli do kąpieli lub olejków nawilżających. Po namoczeniu chwyć za tarkę z papierem ścierającym lub odpowiedni peeling.
Uważaj, aby nadmiernie nie podrażnić zdrowej skóry! Zwróć uwagę na zbyt duże oczka na tarce. Pamiętaj też, aby zbyt często nie wykonywać tego typu zabiegu. Przyniesie on wtedy odwrotny efekt. Naskórek będzie narastał zdecydowanie szybciej. Ponadto zbyt duża ilość ściągniętego naskórka sprawia, że skóra jest podatna na infekcje grzybicze i bakteryjne.
Jeśli więc czujesz się niekomfortowo lub masz mniej czasu na domowe zabiegi, zafunduj swoim stopom profesjonalną pielęgnację. Tak jak w przypadku doboru odpowiedniego preparatu do nawilżenia, pomocny będzie pedicure medyczny w gabinecie podologicznym.
Nadmierna potliwość stóp zimą
Zapewniamy swoim stopom ciepło, co niestety często prowadzi do ich nadmiernej potliwości. Jeśli więc borykacie się z tym problemem, najpierw przyjrzyjcie się swoich skarpetkom oraz obuwiu.
Dobierajcie skarpety lub rajstopy tak, aby zapewnić stopom odpowiednią wentylację. Sprawdzają się przede wszystkim te z naturalnych włókien bawełnianych lub bambusowych. Przed ich założeniem skórę możecie spryskać dezodorantem lub posypką o właściwościach antybakteryjnych. W przypadku butów zadbajcie o to, aby miały grubą i wygodną podeszwę i nie były zbyt ciasne. Nie dopuszczajcie do przegrzania stóp – w pracy warto mieć obuwie zamienne. W domu ulgę skórze przyniosą kąpiele relaksacyjne.
Zdrowe stopy zimą
Dobra kondycja skóry naszych stóp również zimą pozwoli również uniknąć innych dolegliwości, np. odcisków i bolesnych otarć. Warto więc poświęcić jej chwilę uwagi i zadbać o pielęgnację.
Trzy złote zasady dobrej pielęgnacji stóp zimą to:
- codzienne nawilżanie stóp – podczas lub po relaksacyjnej kąpieli i za pomocą odpowiednich preparatów,
- regularne dbanie o usuwanie zrogowaciałego naskórka,
- profilaktyczna wizyta u podologa – w celu wykonania profesjonalnego pedicure’u medycznego, dobrania odpowiednich kremów, czy uporania się z odciskami lub nadmierną potliwością stóp.