Ortonyksja to terapia wrastających paznokci za pomocą klamer. Wykorzystywane w ramach leczenia klamry mają za zadanie wprowadzić wrastający lub wkręcający się paznokieć na właściwy tor wzrostu. W branży podologicznej stosowanych jest kilka rodzajów klamer różniących się kształtem czy materiałem z którego są zrobione. Nowością w ortonyksji jest Gummetal. Jakie właściwości ma japońska klamra opracowana w centrum badawczym koncernu Toyota?
Gummetal – jakie ma właściwości?
Gummetal jest to stop Niobowo-Tytanowy (Nb-Ti) powstały na bazie stopu beta-tytanu. Posiada właściwości typowe dla gumy, stąd też nazwa. Drut jest miękki, ale mocny, dzięki czemu możliwe jest łatwiejsze dopasowanie do płytki paznokcia. Gummetal to pierwszy na świecie stop posiadający niski moduł Younga i jednocześnie wysoką wytrzymałość, charakterystyczne jest dla niego ciągłe odkształcanie do dowolnego pożądanego poziomu.
Te unikalne właściwości są niedostępne dla żadnego innego tradycyjnego materiału stosowanego w branży podologicznej. Cechy te sprawiają, że jest to idealny materiał do korekcji zarówno wkręcających jak i wrastających paznokci. Posiada wysoką zmagazynowaną energię, jest łatwo formowalny, cechuje go niska sztywność, wytwarza niskie tarcie powierzchniowe, posiada dużą sprężystość, jest biokompatybilny i zachowuje się stabilnie w trakcie terapii. Wszystkie powyższe cechy wyróżniają Gummetal na tle innych drutów stosowanych w ortonyksji ale nie tylko.
Gummetal – szybka i bezbolesna terapia
Wysoka sprężystość sprawia że przebieg terapii jest bardzo szybki, a przy tym całkowicie bezbolesny dla pacjenta, rozprostowanie płytki paznokcia można uzyskać już w 24 godziny. Dzięki bardzo niskiej sztywności ryzyko powikłań w postaci oderwania paznokcia od łożyska czy powstanie krwiaków podpaznokciowych jest zredukowane prawie do zera.
Ponadto, w stosunku do produktów konkurencyjnych, możemy uzyskać 2, 3, 4, a nawet pięć punktów oddziaływania sił na paznokieć (w tym jeden dociskowy). Gummetal jest produktem hipoalergicznym, nie zawiera niklu ani chromu jest więc bezpieczny w stosowaniu u ludzi uczulonych na te metale.
W terapii podologicznej przede wszystkim liczy się szybka ulga w bólu dla Pacjenta. W przeciwieństwie do drutów chromowo-niklowych czy niklowo-tytanowych po założeniu Gummetalu pacjent nie ma wrażenia „odrywania” paznokcia od łożyska a to za sprawą nieliniowego przebiegu siły działania, klamra działa natychmiast dzięki odpowiedniej aplikacji na paznokieć przynosząc ulgę.
Plastyka opuszków z zastosowaniem Gummetalu
Plastyka opuszków jest zabiegiem wykonywanym u pacjentów, którzy borykają się z paznokciami, których wzrost jest zahamowany lub powolny, a kształt płytki zamieniony.
Gummetal dzięki swoim właściwościom może być stosowany również przy zabiegach plastyki opuszków. Dzięki wysokiej elastyczności i niskiej sztywności paznokieć zaopatrzony w klamrę niobową pracuje, nie jest usztywniony, a więc ryzyko powikłań w postaci onycholizy przy odroście jest minimalne. Praca drutu w trakcie terapii stymuluje paznokieć do szybszego wzrostu.
Fot. Palec przed i po plastyce z użyciem Gummetalu.