Na pękające pięty zaczynamy zwracać uwagę dopiero, jak trzeba odsłonić stopy lub doskwiera nam ból. Niestety, problem ten jest bardzo często zgłaszany przez pacjentów w gabinetach podologicznych. Warto więc o suchą, popękaną skórę zadbać bez względu na porę roku. Jakie są przyczyny pękania naskórka na piętach i jak leczyć to schorzenie?

Popękane pięty źle się prezentują. Niestety, poza estetyką jest to dość nieprzyjemna dolegliwość. Skóra stóp jest bowiem sucha i często napięta. To wpływa na komfort codziennego poruszania się. Sprawia też, że pacjenci mają uczucie swędzenia i pieczenia. W skrajnych wypadkach pęknięcia powodują ból i utrudniają chodzenie, bez względu na rodzaj obuwia. Stopy stają się też doskonałym miejscem do rozwoju dla bakterii i wirusów. 

Przyczyny powstawania pękających pięt

Podolodzy wskazują kilka przyczyn powstawania pękających pięt. Niestety wśród nich dominuje nieprawidłowa pielęgnacja. Związana jest ona z nadmiernym ścieraniem naskórka, co prowadzi do zaburzenia naturalnych procesów tworzenia się komórek skóry. Warto pamiętać więc o tym, by zbyt często nie sięgać np. po pumeks. 

Ponadto istotny wpływ na kondycję skóry naszych stóp ma higiena oraz dieta. Brak odpowiedniego nawilżenia powoduje nadmierne rogowacenie naskórka. Skóra stopniowo staje się coraz twardsza, mniej elastyczna i traci jędrność. W utrzymaniu dobrej kondycji nie pomagają również źle dobrane, przepocone buty. 

Wśród medycznych przyczyn powstawania pękających pięt specjaliści wymieniają: czynniki genetyczne, otyłość, choroby przewlekłe i zaburzenia hormonalne. W tych wypadkach poza konsultacją w gabinecie podologicznym, należy wziąć pod uwagę szerszą diagnostykę lekarską. 

Sposoby na leczenie pękających pięt – wizyta u podologa

Zanim samodzielnie pacjenci zdecydują się na usunięcie nadmiaru zrogowaciałego naskórka, warto, aby zasięgnęli porady podologa. Niestety, codzienne, intensywne ścieranie suchej skóry pogłębia problem. Specjalista podolog w trakcie wizyty w gabinecie w indywidualny sposób oceni kondycję skóry i dobierze metodę leczenia. 

W przypadku mniej zaawansowanego schorzenia, specjalista za pomocą frezarki diamentowej zlikwiduje bruzdy i usunie nadmiar zrogowaciałego naskórka. Zastosuje również odpowiedni preparat leczniczy w celu intensywnego nawilżenia. Udzieli także wskazówek, co do dalszej pielęgnacji. 

Jeśli jednak problem pękających pięt jest w stadium zaawansowanym, niezbędne będzie opracowanie dłuższego leczenia. Tym bardziej, że pogłębiające się rany to idealne środowisko do rozwoju drobnoustrojów. Infekują one tkanki i często prowadzą do stanu zapalnego. Jest to niezwykle niebezpieczne dla osób chorujących przewlekle, np. na cukrzycę. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie leków o działaniu miejscowym oraz monitorowanie postępów. 

Codzienna pielęgnacja skóry – domowe sposoby na pękające pięty

O skórę swoich stóp warto zadbać zanim pojawi się problem pękających pięt. Codzienna pielęgnacja to podstawa ich dobrej kondycji i naszego komfortu. Należy skupić się przede wszystkim na odpowiednim nawilżeniu oraz higienie. Poleca się szczególnie kąpiele i moczenie stóp w wodzie z solą, ziołowych naparach lub siemieniu lnianym. Przyjrzeć trzeba się również stanowi swojego obuwia. 

Dobre nawilżenie skóry doskonale uzupełnią kremy zmiękczające i regenerujące, które zawierają mocznik oraz witaminę A. Tego typu profilaktyka codzienna powinna zapobiec problemowi pękających pięt.

Jak jeszcze pielęgnować suchy naskórek? Sprawdź nasz artykuł: https://podiatrica.pl/jak-pielegnowac-suche-stopy/