Piękne i zdrowe stopy to podstawa naszej dobrej kondycji. Jak wykazują przeprowadzone badania, coraz więcej osób skarży się na związane z nimi dolegliwości. Jak o nie odpowiednio zadbać? Odpowiedzi na to pytanie udzieli podolog, czyli specjalista z zakresu leczenia chorób stóp.
Podologia jest dziedziną nauki zajmującą się leczeniem schorzeń i chorób kończyny dolnej. Podlegają jej zagadnienia, takie jak układ kostny, mięśnie, żyły, układ naczyniowy i limfatyczny oraz układ nerwowy. W ramach czynności wykonywanych przez podologów prowadzone jest leczenie zmian skórnych oraz płytki paznokciowej na stopach.
Kim jest podolog?
Podolog to specjalista, który zajmuje się leczeniem chorób stóp i dba o ich dobrą kondycję. Profesja ta od 1 stycznia 2015 roku dzięki staraniom Polskiego Towarzystwa Podologicznego oficjalnie wpisana została na listę wykonywanych w Polsce zawodów.
Wybierając gabinet podologiczny, warto zwrócić uwagę na doświadczenie, które ma specjalista. Często podolog współpracuje z dermatologami, diabetologami czy fizjoterapeutami. Pozwala to na skuteczne zdiagnozowanie i leczenie schorzenia.
Kiedy udać się do gabinetu podologa?
Do podologa powinny się zgłosić osoby, które zauważyły na swoich stopach niepokojące zmiany skórne lub płytki paznokciowej. Najczęstsze dolegliwości z jakimi zgłaszają się pacjenci to: grzybica stóp i paznokci, wrastające paznokcie, haluksy, odciski, brodawki, pękające pięty i inne. Wizytę w gabinecie poleca się również tym, którzy zmagają się z nadmierna potliwością stóp czy zapaleniem stawów.
Podolog zajmuje się również leczeniem zaawansowanych chorób, takich jak stopa cukrzycowa. To powikłanie po cukrzycy, którego efektem jest niedostateczne ukrwienie stóp, powolne gojenie się ran i owrzodzeń. Dlatego wśród jego pacjentów pojawiają się osoby starsze i diabetycy.
Nie warto lekceważyć problemów związanych ze stopami. Szybka reakcja pozwala na uniknięcie poważniejszych infekcji i w efekcie uniknąć poważnych zabiegów. Podolog pomoże także dobrać odpowiednie wkładki ortopedyczne i uporać się z deformacjami pourazowymi. Wykona m.in. zabieg z zakresu protetyki paznokci pourazowych czy usunie krwiaka podpaznokciowego.
Podologia to także medycyna estetyczna
Podolog to również specjalista od pięknych i zadbanych stóp. Dlatego ten zawód tak często jest kojarzony z usługami kosmetycznymi. W gabinecie podologicznym skutecznie pozbędziemy się zrogowaciałej skóry na piętach, odcisków i nagniotków, a także uporamy się z problemem pękających pięt. To część podstawowego zabiegu podologicznego, jakim jest pedicure medyczny. Specjalista odpowiednio obetnie i opracuje nasze paznokcie. A w ramach wizyty zapewni nam nawet masaż stóp.
Jak wygląda i ile kosztuje wizyta u podologa?
Wizyta w gabinecie podologicznym zaczyna się od założenia tzw. karty pacjenta oraz szczegółowego wywiadu. Na jego podstawie specjalista zbiera informacja dotyczące trybu życia pacjenta, przebytych chorób i kontuzji. Następnie przeprowadzane jest manualne badanie stóp. To podstawa do ocenienia zakresu deformacji lub stanu choroby. Sprawdzana jest również ruchomość stawów i stan skóry. Po postawionej diagnozie, wdrożone zostaje odpowiednie leczenie.
Koszt wizyty zależny jest miasta i gabinetu, który wybieramy. Warto zwrócić uwagę na zakres wykonywanych przez podologa zabiegów oraz jego specjalistyczne doświadczenie. Z reguły wizyta konsultacyjna w połączeniu z podstawowym zabiegiem to koszt około 100 – 150 zł.
Dlaczego mamy problemy ze stopami?
Istnieje wiele przyczyn problemów z dolnymi kończynami. Najczęściej powodem jest nieodpowiednio dobrane obuwie, bardzo aktywny tryb życia i praca w pozycji stojącej. Podolog stara się wyeliminować wszelkie dolegliwości powstałe wskutek zaniedbań pacjentów na przestrzeni lat. Z reguły do przywrócenia pełnej sprawności wystarczą drobne zabiegi. Niestety, zdarza się, że w niektórych sytuacjach należy wykonać różnego rodzaju czynności chirurgiczne ułatwiające pozbycie się nawet bardzo dokuczliwych problemów ze stopami.