Podczas biegania oraz uprawiania sportu bardzo często intensywnie pracują nasze nogi. W trakcie ruchu po powierzchni główny ciężar ciała kładziony jest na stopy. Odpowiadają one za stabilność oraz prawidłowe ułożenie poszczególnych partii mięśniowych. Warto więc zadbać o ich komfort i zdrowie. W tym zdecydowanie mogą pomóc wkładki sportowe i dla biegaczy do butów. 

Jakie wkładki sportowe i dla biegaczy wybrać? To dość rozległe zagadnienie, związane z tym, jaki rodzaj sportu i z jaką częstotliwością uprawiamy. Stopa podczas ruchu pełni funkcję amortyzującą. W trakcie biegu dynamicznie i efektownie odbija nas od podłoża. Aby więc bieganie sprawiało nam przyjemność i przynosiło efekty, musi być odpowiednio jakościowe. Energia włożona w wylądowanie na stopie i odbicie powinna zostać odpowiednio zagospodarowana. 

Biegacze bardzo często decydują się na wybór dobrych butów. To jednak nie wszystko, co możemy zrobić dla naszych stóp. Dla osób aktywnych ruchowo poleca się wkładki do butów. Ich główne zadanie to odciążenie stopy oraz korekta ewentualnych wad postawy lub odciążenie stawów. Przynoszą również ulgę przy płaskostopiu oraz znacznych deformacjach stopy. 

Rodzaje wkładek do butów

Wśród produktów dostępnych na rynku spotkamy wiele różnych propozycji – od sportowych, przez trekkingowe, po ortopedyczne. Warto więc skupić się na tych, które będą odpowiadać naszym wymaganiom i potrzebom. Dostosować ich rodzaj do stopy oraz zakresu ruchu, który wykonujemy. 

Rodzaje wkładek do butów:

  • sportowe, zwane również amortyzującymi – wspomagają funkcję amortyzacji i wspierają stopę podczas intensywnego ruchu, zazwyczaj zbudowane są z pianki o grubości ok. 3 mm i mają uniwersalne zastosowanie, 
  • trekkingowe – również amortyzujące, zbudowane z pianki lub panelu żelowego, bardzo lekki i dobrze absorbujące wstrząsy, doskonałe dla osób aktywnie spacerujących i wędrujących po górach,
  • filcowe – proste w budowie, również uniwersalne, odpowiedzialne za pochłanianie nadmiaru wilgoci, przydatne przy intensywnym ruchu,
  • masujące – poprawiajace krążenie krwii w stopach, pomagające w niwelowaniu pojawiania się odcisków i odparzeń, 
  • profesjonalne i spersonalizowane – dostosowane do wysklepienia łuku stopy, bardzo często dobierane przez specjalistę na podstawie parametrów i ewentualnych deformacji stopy. 

Jak dobrać wkładki do butów do rodzaju aktywności? 

Decydując się na zakup wkładek do butów należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. W odpowiednim dobrze niezbędne jest wyszczególnienie indywidualnych preferencji i potrzeb. 

Wybierając wkładki, zwróć uwagę na:

  • poziom amortyzacji – grubość oraz rodzaj materiału, z którego zrobiona jest wkładka, co pozwoli zmniejszyć siłę nacisku na stopę, 
  • dystrybucję nacisku na podłoże – adekwatną do postawy, przebytych urazów lub doskwierającego bólu,
  • stabilizację pięty – pozwalającą uniknąć kontuzji i ewentualnych urazów oraz obtarć przez buty, 
  • skuteczne odprowadzanie wilgoci oraz niwelowanie nieprzyjemnych zapachów

W wielu przypadkach, aby prawidłowo dobrać wkładkę do butów oraz preferencji, konieczne jest porozmawianie z odpowiednim specjalistą. 

Ortopedyczne wkładki do butów

W przypadku pacjentów borykających się z bólem: stóp, kolan stawów, bioder, czy kręgosłupa, zaleca się bez względu na rodzaj aktywności, dobranie ortopedycznych wkładek do butów. W tym wypadku niezbędne jest skonsultowanie się z odpowiednim lekarzem. To on przeanalizuje budowę naszej stopy oraz nieprawidłowości i wady postawy, z którymi się borykamy. Dzięki temu wkładki będą miały realny wpływ na redukcję bólu i zwiększenie komfortu poruszania się. 

W doborze odpowiednich wkładek może pomóc podolog. 

Więcej o dobrze indywidualnych wkładek do butów przeczytasz tutaj: https://podiatrica.pl/indywidualne-wkladki-do-butow-dlaczego-sa-najlepsze/