Brodawki, zwane potocznie kurzajkami, przypominają zrogowaciałą grudkę, mają nierówną, szorstką powierzchnię i mogą osiągnąć wielkość nawet 2 cm. Najczęściej pojawiają się na powierzchni stóp i dłoni. Są zaraźliwe. Z łatwością przenoszą się za sprawą bezpośredniego kontaktu skóry z skórą zakażoną lub z przedmiotem wspólnego użytku. Jak skutecznie usunąć kurzajki?

Większość z pacjentów jest w stanie na pierwszy rzut oka rozpoznać kurzajki. Często brodawki mają kolor skóry lub są lekko szarobrunatne. Na szczycie zrogowaciałej grudki mają wiele widocznych, niewielkich punkcików. To zakończenia naczyń krwionośnych, które wyglądają jak czarne kropeczki. Łatwo jest więc odróżnić brodawkę od odcisku. 

Nie ma reguły. Kurzajki mogą pojawić się na skórze dłoni lub stóp pojedynczo lub w skupiskach. Mają nierówną, szorstką powierzchnię i zazwyczaj są niebolesne. Wyjątek mogą stanowić te wyjątkowo duże na stopach, które z czasem mogą utrudniać chodzenie. Najczęściej pojawiają się u dzieci i młodzieży. 

Skąd się biorą kurzajki i jak dochodzi do zakażenia wirusem HPV?

Za pojawienie się na skórze kurzajek odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego HPV (Human Papilloma Virus). Do zakażenia nim dochodzi poprzez bezpośredni kontakt skóry z osobą zainfekowaną lub z przedmiotem wspólnego użytku. Wystarczy uszkodzony (np. otarty) naskórek, aby wirus mógł dostać się do organizmu. Zdrowa osoba, z prawidłowo działającym układem odpornościowym bez problemu wytwarzy barierę ochronną. Nie zauważy nawet, że miała do czynienia z HPV. 

Niestety, wirus brodawczaka może funkcjonować w naszym organizmie nawet kilka miesięcy nim pojawią się pierwsze widoczne zmiany. W tym czasie osoba zakażona jest jego nosicielem. Najczęściej kurzajki widoczne są u dzieci i młodzieży. Okazuje się jednak, że w Polsce nawet ok. 70% osób jest ich nosicielami. Zarazić się więc jest bardzo łatwo. Wystarczy, że będziemy mieć kontakt z wirusem na basenie, podczas wyjazdu, w hotelu czy korzystając z miejsc publicznych. Warto więc zadbać o zastosowanie podstawowych zasad higieny. Trudniej jest jednak uniknąć kontaktu z osobą zakażoną / nosicielem. 

Jak skutecznie usunąć kurzajki? 

Jeśli kurzajki pojawią się na naszych dłoniach lub stopach, warto od razu sięgnąć po proste i szybkie sposoby ich leczenia. Pozwoli to uniknąć przenoszenia się wirusa HPV. 

Metody leczenia kurzajek:

  • sok z glistnika jaskółczego ziela lub sok mleczny z mniszka pospolitego

Skutecznie usuwa kurzajki na skórze, ograniczając działanie wirusa HPV. Obie rośliny są popularne i łatwo dostępne w Polsce. Ich właściwości doceniane były już w starożytności. Preparaty na bazie tych ziół są powszechnie dostępne w aptekach. 

  • krioterapia – zamrażanie kurzajek

To prosty, mało inwazyjny zabieg, który polega na zamrożeniu brodawki. W jego trakcie odczuwalny jest niewielki dyskomfort. Po zamrożeniu kurzajka ciemnieje. Wokół obumierających komórek tworzy się strup, który po kilku dniach odpada. Po brodawce nie ma śladu. Preparaty do krioterapii dostępne są bez recepty w aptekach. O dobór odpowiedniego i szybko działającego możesz poprosić specjalistę podologa. 

  • łyżeczkowanie kurzajek 

To metoda inwazyjna, stosowana w przypadkach, gdy kurzajki są duże i mocno zakorzenione w skórze. Podczas zabiegu specjalista wycina brodawkę wraz z korzeniem. Używa do tego specjalistycznego narzędzia zwanego “łyżeczką”. Pacjent znieczulany jest miejscowo i nie wymaga hospitalizacji. O kwalifikacji zmian skórnych do zabiegu łyżeczkowania decyduje odpowiedni specjalista. Jeśli więc nie możesz poradzić sobie z kurzajkami domowymi sposobami, warto udać się do podologa. 

  • laser CO2

Należy do najbardziej inwazyjnych metod usuwania kurzajek. Może pozostawać widoczne blizny i ma realny wpływ na wydłużenie czasu gojenia ran. Jest także dość bolesna dla pacjentów. Sprawia jednak, że w większości przypadków brodawki wywołane wirusem HPV nie wracają.

Więcej o brodawkach przeczytasz w innym naszym artykule:

Brodawki – przyczyny wstępowania, rodzaje brodawek i sposoby usunięcia