Jak poradzić sobie z problemem suchych stóp? Kluczem do sukcesu jest dobór odpowiedniej pielęgnacji i systematyczność. Gładka i zdrowa skóra znacząco wpływa na nasz komfort. Nie tylko latem, gdy wysokie temperatury sprawiają, że odsłaniamy nogi.
Suchą skórę rozpoznajemy bez problemu. Jest szorstka, łuszczy się i często nieprzyjemne piecze lub swędzi. Atrakcyjności nie dodaje jej biały, lekko żółtawy bądź szary kolor. Nic więc dziwnego, że nie mamy ochoty odsłaniać stóp latem. Problem nie znika jednak w zimie. Zaniedbana skóra z czasem może pękać i wpłynąć na nasz komfort poruszania się. Jak zadbać o swoje stopy bez względu na porę roku?
Przyczyny powstawania suchej i szorstkiej skóry na stopach
Niestety, na rzecz powstawania suchej skóry składa się często kilka przyczyn. Warto przyjrzeć się przede wszystkim codziennym nawykom. Kluczem do dobrej kondycji organizmu jest odpowiednie nawodnienie. Ma ono wpływ na zdrowie całej naszej skóry.
Na odwodnienie oraz twardość skóry na naszych stopach wpływ również gruczoły łojowe. Stopy nie są odpowiednio zabezpieczone łojem. Podczas poruszania się dodatkowo narażamy je na otarcia mechaniczne. Dlatego też nawodnienie, natłuszczenie i nawilżenie to podstawa pielęgnacji.
W niektórych przypadkach za złą kondycję skóry odpowiadają również choroby, takie jak zaburzenia pracy układu krwionośnego, problemy z krążeniem, cukrzyca, niedobory witamin, grzybica czy niewłaściwa dieta. W takich przypadkach leczenie wymaga konsultacji z odpowiednim specjalistą.
Ponadto nasza codzienna aktywność również ma znaczenie. Stopy osoby intensywnie aktywnej są narażone na przesuszanie czy urazy mechaniczne. Niezbyt pozytywne efekty przynosi również źle dobrane obuwie.
Jak pielęgnować suche stopy?
Z problemem suchych stóp można sobie poradzić. Kluczem do sukcesu jest regularność i determinacja. Codzienna pielęgnacja powinna składać się z kilku istotnych elementów.
- Namaczanie – czyli kąpiele i moczenie stóp, to przy okazji świetny relaks dla zmęczonych nóg. Ciepła woda z dodatkiem soli, wyciągów i olejów roślinnych zmiękcza naskórek.
- Złuszczanie – zmiękczony naskórek możemy usunąć za pomocą odpowiedniej tarki lub pumeksu. Alternatywą dla obu tych rzeczy jest peeling. Warto jednak uważać, by nie uszkodzić skóry i nie doprowadzić do odwrotnego efektu. Zbyt częste ścieranie naskórka może powodować jego nadmierne narastanie.
- Nawilżanie – skóra zmiękczona i złuszczona to doskonała baza do zastosowania kosmetyku o działaniu natłuszczającym i nawilżającym. Warto wybrać produkt, który zawiera mocznik, kwasy AHA, glicerynę, d-panthenol, alatoninę, czy wosk pszczeli. Zwróć również uwagę, by miał w sobie witaminę A,E oraz F. Pamiętaj, by kosmetyki nakładać na skórę dopiero po jej złuszczeniu.
Codzienna pielęgnacja równa się gładka i miękka skóra bez względu na porę roku.
Pedicure medyczny – szybki efekt gładkich stóp!
Marzenie o pięknych i gładkich stopach możemy zrealizować dość szybko za sprawą pedicure’u medycznego. To zabieg leczniczo-pielęgnacyjny wykonywany w gabinecie podologicznym. W czasie jego trwania podolog złuszczy zrogowaciały naskórek, pozbędzie się niechcianych odcisków i opracuje paznokcie. Efekt widoczny będzie od razu po wyjściu z gabinetu.
Aby zachować ten efekt, trzeba będzie zadbać o codzienną pielęgnację. W gabinecie zyskasz dodatkowe, cenne wskazówki jak zadbać o skórę. Ponadto podolog będzie w stanie zauważyć ewentualne problemy chorobowe, które dotychczas bagatelizowaliście, i wdrożyć odpowiednie leczenie.