Problemy z ze stopami u osób które mają cukrzycę to najczęściej nadmierna suchość i łuszczenie się. Skóra u chorych jest także dużo bardziej bardziej podatna na zranienia, a rany gorzej się goją. Niestety cukrzycę widać także na paznokciach, zwłaszcza u stóp. Diabetycy często skarżą się na żółtą płytkę paznokcia, a także grzybicę. O czym świadczą zmiany na paznokciach i kiedy zgłosić się do podologa? Jak wyglądają paznokcie cukrzycowe?
Cukrzyca widoczna na paznokciach
Płytka paznokcia ulega zmianom pod wpływem różnych czynników i chorób jak na przykład przy cukrzycy. Poziome rowki, nierówna, pofałdowana powierzchnia lub żółty kolor, mogą świadczyć o podwyższonym poziomie cukru we krwi. Zdarza się też, że objawem towarzyszącym cukrzycy jest tzw. rogowacenie podpaznokciowe. Warto więc zwracać uwagę na stan zdrowia swoich paznokci i każdą niepokojącą zmianę konsultować z lekarzem.
Objawy cukrzycy widoczne na paznokciach
Linie Beau
Linie Beau to jednolite rowki przebiegające poprzecznie i równolegle do siebie przez płytkę paznokcia. Najbardziej widoczne są na kciukach i paluchach. Objaw ten spowodowany jest zatrzymaniem wzrostu płytki. Najczęściej obserwowane są u osób chorych na cukrzycę, niedożywionych czy mających problemy z krążeniem.
Paznokcie Terry’ego
Paznokcie Terry’ego to również częsty objaw cukrzycy. Płytka paznokcia wygląda jak matowe szkło. Czasami zmiana koloru paznokci występuje naturalnie u osób w podeszłym wieku, często jednak, zwłaszcza u osób młodych czy w średnim wieku może być objawem chorej wątroby lub cukrzycy.
Cukrzyca – żółte paznokcie
U niektórych osób z cukrzycą paznokcie przybierają żółtawy odcień. Często to zabarwienie ma związek z rozkładem cukru i jego wpływem na kolagen w paznokciach. Ten rodzaj żółknięcia nie jest szkodliwy. Nie trzeba go leczyć. Jednak w niektórych przypadkach zażółcenie może być oznaką grzybicy paznokci. Ta infekcja zwykle dotyka paznokci u nóg. Paznokcie żółkną i stają się kruche.
Cukrzyca a grzybica paznokci
Cukrzyca przyczynia się do powstawania drobnych uszkodzeń naczyń i nerwów, a także do zaburzeń mechanizmów obronnych naskórka. W związku z tym ryzyko zachorowania u diabetyków jest większe. Grzybica stóp prowadzi do zainfekowania paznokci. Jak ją rozpoznać?
Objawy grzybicy paznokci:
- przebarwienie paznokcia na żółty, brązowy, biały lub czarny kolor,
- zniekształcenie płytki paznokcia,
- wzmożona łamliwość,
- oddzielenie się paznokcia od łożyska,
- nieprzyjemny zapach.
Grzybica paznokci, nawet we wczesnym stadium nie ustąpi sama. Nieleczona będzie się rozprzestrzeniała na kolejne paznokcie, a nawet inne części ciała. Każdą zmianę koniecznie musi obejrzeć podolog, który zaproponuje leczenie i wskaże sposoby pielęgnacji. Jeśli więc zauważysz pierwsze zmiany, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Zaniedbanie, zwłaszcza w przypadku cukrzycy może mieć przykre konsekwencje.
Pielęgnacja stóp cukrzyka
Jeśli masz cukrzycę, pielęgnacja stóp jest jeszcze ważniejsza niż zwykle. Uszkodzenie nerwów może utrudniać odczuwanie urazów lub innych problemów ze stopami lub palcami. Musisz często sprawdzać swoje stopy pod kątem skaleczeń, owrzodzeń i problemów z paznokciami, zanim wda się zakażenie lub choroba. Jeśli zauważysz żółte paznokcie lub jakiekolwiek inne zmiany, umów się na wizytę u podologa.
Przyjęcie zdrowych nawyków pomoże w zapobieganiu i skuteczniejszej kontroli skutków cukrzycy. By zminimalizować ryzyko chorób paznokci ważne jest:
- zdrowa dieta,
- odpowiednia higiena (w tym prawidłowe obcinanie paznokci),
- noszenie wygodnego obuwia, w czym pomocne będą indywidualne wkładki do butów,
- aktywność fizyczna,
- regularna kontrola cukru we krwi,
- przyjmowanie leków.