Swędząca i łuszcząca się skóra na stopach, pęcherzyki i pęknięcia, nadżerki. To objawy grzybicy, którą wywołuje zakażenie powodowane przez grzyby, głównie dermatofity. Niestety, jest to powszechna choroba. Szacuje się, że z grzybicą stóp i paznokci zmaga się co piąty Polak. Nie powinno się jej lekceważyć, ponieważ jest zaraźliwa. Jak rozpoznać grzybicę stóp i skutecznie ją leczyć?
Czym jest grzybica stóp?
Grzybica stóp wywoływana jest przez zakażenie skóry grzybami, głównie dermatofitami. Najczęściej atakują one spodnią część stopy, przestrzeń między oraz po bokach palców. Nie występuje natomiast na powierzchni grzbietowej stopy. Ze względu na łatwość przenoszenia się zakażenia grzybicy stóp często towarzyszy również grzybica paznokci.
Rodzaje grzybicy stóp
Ze względu na cechy charakterystyczne wyróżnia się trzy postacie grzybicy stóp:
- grzybicę potnicową – dotykającą głównie śródstopia i charakteryzującą się ogniskami rumieniowo-wysiękowymi z pęcherzykami,
- grzybicę międzypalcową – z charakterystyczną maceracją naskórka, zaczerwienieniem i złuszczaniem się skóry; najczęściej atakuje przestrzeń między środkowymi palcami stopy,
- grzybicę złuszczającą – rozpoznawaną przez ogniska rumieniowo-złuszczające i nadmiernie zrogowaciały naskórek na podeszwach i bocznych częściach stopy.
Objawy grzybicy stóp
Najczęściej grzybica stóp atakuje przestrzeń między palcami stopy. To tam najpierw można zaobserwować złuszczający się naskórek, pęknięcia, grudki i pęcherzyki. Zmacerowana skóra zaczyna swędzieć i jest zaczerwieniona. Z czasem zakażenie zaczyna się przenosić na brzegi palców i podeszwę.
Najlepiej zacząć leczenie w pierwszym stadium grzybicy, jak tylko zaobserwujemy zmiany na skórze naszej stopy. Pozwoli to uniknąć poważnej infekcji, która wiąże się z wysiękowymi, sączącymi się zmianami skóry.
Niestety, grzybica stóp to choroba powszechna, z którą może zmagać się co piąty Polak. Łatwo zarazić się nią np. na basenie, pod publicznym prysznicem czy w szatniach. Osoby, które nie leczą grzybicy stóp i paznokci, są źródłem zakażenia dla innych.
Przyczyny grzybicy stóp
Grzybica stóp wywoływana jest przez zakażenie grzybami, głównie dermatofitami. Wśród nich najczęściej pojawiającym się patogenem jest Trichophyton rubrum, który atakuje głównie martwe i zrogowaciałe warstwy skóry. Grzyby lubią wilgoć i ciepło. Zakażenie ułatwia im uszkodzony naskórek. Dlatego warto zadbać o dobre obuwie, które przepuszcza powietrze i nie wywołuje nadmiernej potliwości stóp.
Kto najczęściej boryka się z grzybicą stóp? Osoby starsze, które ze względu na zaburzenia naczyniowe, metaboliczne i skutki uboczne leczenia innych chorób, mają zniszczony i podatny na uszkodzenia naskórek. Paznokcie cukrzyków są również dużo bardziej narażone na ryzyko występowania grzybicy. Poza tym sportowcy i żołnierze ze względu na ciasne lub ciężkie obuwie oraz dużą potliwość. A także osoby aktywne, często korzystające z basenów, szatni i publicznych łazienek.
Ciekawostka! Specjaliści podkreślają, że nigdy nie spotkali się z grzybicą stóp u osób, które nie noszą obuwia.
Jak leczyć grzybicę stóp?
Jeśli zaobserwujesz na swoich stopach charakterystyczne dla grzybicy zmiany skórne, nie czekaj i zgłoś się do specjalisty. Choroba ta jest łatwo zaraźliwa i szybko się roznosi.
Skuteczne leczenie grzybicy stóp poprzedzone jest badaniem mikrobiologicznym (tzw. mykogramem). Pozwala ono ustalić dokładną przyczynę wywołania zakażenia, czyli rodzaj grzyba. W przypadku niedużych zmian stosuje się głównie leczenie miejscowe za pomocą maści przeciwgrzybicznych. Leczenie ogólne z wykorzystaniem leków doustnych zalecane jest w przypadku rozległego zakażenia i częstych nawrotów dolegliwości. Odpowiednie środek przeciwgrzybiczy dobiera lekarz specjalista.
Do kogo zgłosić się po pomoc z grzybicą stóp? Odpowiedni, miejscowy preparat do zwalczania zakażenia przypisze m.in. podolog, który najpierw sprawdzi rozległość zmian. Dostępne na rynku maści skutecznie likwidują objawy choroby za pomocą aktywnych składników. Jeśli jednak po 14-dniowej kuracji miejscowej nie widać efektów, konieczna jest terapia z wykorzystaniem leków doustnych. Należy również pamiętać, że częścią skutecznego leczenia jest również pozbycie się źródła zakażenia. Jeśli więc zaatakowana nasze stopy grzybica stóp, trzeba się pozbyć również zainfekowanych butów, skarpetek czy ręczników.
Jak zapobiegać grzybicy stóp?
Jest kilka prostych zasad, które pozwolą nam zapobiegać zakażeniu grzybicą stóp.
- Dbaj o higienę stóp – myj stopy po całym dniu chodzenia w zakrytym obuwiu i unikaj zasadowych, silnych mydeł.
- Wybieraj do codziennego chodzenia obuwie przepuszczające powietrze.
- Nie noś czyiś butów ani nie przymierzaj butów na gołą stopę.
- Noś bawełniane skarpetki, które nie wzmagają nadmiernego pocenia się.
- Jeśli masz odciski, rany lub otarcia, zadbaj o to, aby dokładnie się zagoiły.
- Na basenie, w szatni czy w publicznych łazienkach zawsze noś klapki.