Zdrowe paznokcie są przezroczyste i mają charakterystyczny, bladoróżowy kolor. Powinny być twarde i mocne, ponieważ odpowiadają za zabezpieczenie delikatnej skóry palców. Stanowią również istotną część naszego wyglądu i odzwierciedlają nasz wiek oraz wykonywany zawód. Są także odbiciem naszego stanu zdrowia. Co wygląd paznokci mówi o naszej kondycji?

Paznokcie zbudowane są z keratyny, wody, lipidów, minerałów, pierwiastków, wapnia oraz sieci naczyń krwionośnych i limfatycznych. O tym, z jakich dokładnie warstw się składają, możecie przeczytać tutaj. Odpowiadają za ochronę delikatnej skóry palców. Ich grubość zależna jest od uwarunkowań genetycznych danej osoby (średnio ok. 0,5 milimetra). Ich wzrost zależny jest od wieku (u dzieci rosną szybciej), sposobu odżywiania się, chorób i mikrourazów. 

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak istotną rolę pełnią nasze paznokcie! Poza ochroną oraz estetycznym wyglądem, pomagają w diagnozowaniu chorób układowych i chorób skóry. 

Co o naszym zdrowiu mówią paznokcie?

Jest wiele przyczyn deformacji naszych paznokci u rąku lub stóp. Negatywny wpływ na ich strukturę mają silne detergenty, zbyt gorąca woda, płyny do zmywania naczyń oraz okien, aceton zawarty w zmywaczach, urazy mechaniczne oraz złe odżywianie, wilgoć i choroby. 

Wśród najpopularniejszych przykładów deformacji paznokci wymienia się:

  • bielactwo, 
  • onycholizę
  • zanikanie, rozwarstwienie i zaklęśnięcie płytki paznokcia, 
  • łamliwość, 
  • bruzdy podłużne i poprzeczne, 
  • zespół żółtych paznokci. 

Powinniśmy zwracać uwagę na każdą zmianę kształtu naszych paznokci. To właśnie ich kształt może sygnalizować nam, że mamy problemy z: zaburzeniem funkcjonowania płuc, nerek czy przewodu pokarmowego, wadami wrodzonymi serca czy wątroby. 

Dbałość o paznokcie nie powinna więc dotyczyć tylko ich powierzchownej pielęgnacji. Warto skupić uwagę na odpowiedniej diecie zawierającej białko, wapń, żelazo, krzem i cynk. Wzbogacać ją produktami zawierającymi witaminę B, która poprawi ich wygląd. Zrobić przegląd swojego obuwia i wyeliminować te za ciasne lub zawilgocone. Mieć na uwadze choroby współistniejące, takie jak cukrzyca czy grzybica. 

Łamliwość paznokci – przyczyny chorobowe i dietetyczne

Niestety, łamliwość paznokci może być wywołana przez niedoczynność tarczycy, cukrzycę czy niedożywienie. Warto więc w ramach diagnozy zrobić kompleksowe badania, szczególnie jak towarzyszy jej nadmierne wypadanie włosów. 

Na kruchość płytki paznokcia wpływa także zbyt mała ilość substancji tłuszczowych oraz pierwiastków. Kluczowe do jej prawidłowego wzrostu są: żelazo, cynk, magnez i krzem. Pomóc w ich wzmocnieniu mogą: skrzyp polny, pokrzywa, drożdże czy żelatyna zawarta w produktach takich jak galarety. 

Jeśli na co dzień macie kontakt z silnymi detergentami, zadbajcie również o ochronę swoich rąk. 

Onycholiza paznokci – przyczyny chorobowe i czynniki toksyczne

Występuje zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, i może prowadzić do zakażenia paznokci grzybami lub infekcją bakteryjną (na przykład paciorkowcem). Polega na oddzieleniu płytki paznokcia od łożyska. W to miejsce dostaje się powietrze wraz z zabrudzeniami. Paznokieć zmienia kolor na biały, żółty, a z czasem nawet na czarny. Od łożyska może oddzielić się nawet jego jedna trzecia. 

Onycholizę wywołać może kontakt z toksycznymi substancjami, jak benzyna, zmywacze czy rozpuszczalniki. Niestety, jej przyczyną są również choroby, takie jak:

  • łuszczyca, 
  • cukrzyca, 
  • nadczynność lub niedoczynność tarczycy, 
  • anemia, 
  • stany zapalne nerwów.

Zanikanie, zaklęśnięcie i rozwarstwienie płytki paznokcia – przyczyny chorobowe

Zaklęśnięcie płytki paznokciowej może mieć swoją przyczynę w braku żelaza w diecie oraz innych mikroelementów. Natomiast w przypadku jej zanikania często jest to skutek poważnych chorób, takich jak łuszczyca czy stany zapalne, lub uwarunkowań genetycznych. 

Rozwarstwienie płytek paznokcia jest dość częstym zjawiskiem. Płytka rozszczepia się od brzegu wolnego. Przyczyną może być uraz mechaniczny i wpływ detergentów. Niestety, to także bardzo często objaw choroby nerek. 

Aby poprawić kondycję swoich paznokci u rąk i nóg tu także warto zadbać o odpowiednią dietę bogatą w witaminę A, E, H, cynk, białka i witaminy z grupy B. Zawierają je świeże warzywa i owoce oraz ryby i chude mięso. 

Jeśli widzisz niepokojącą zmianę w kształcie swoich paznokci, przyjrzyj się jej dokładnie, skonsultuj z lekarzem rodzinnym lub swoim podologiem